Yusufeli Belediyesi Ekipleri Kurban Pazarında Denetleme Çalışmaları Gerçekleştiriyor

Yusufeli Belediyesi ekipleri tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurulan kurban pazarında gündelik olarak denetleme işlemleri yapılıyor. 

YUSUFELİ 07.07.2022, 16:17
21
Yusufeli Belediyesi Ekipleri Kurban Pazarında Denetleme Çalışmaları Gerçekleştiriyor

Yusufeli Belediyesi ekipleri tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurulan kurban pazarında gündelik olarak denetleme işlemleri yapılıyor. 


Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde üretici ile alıcıyı bir araya getiren kurban pazarında hayvanların kimlik bilgileri ve sağlık durumları Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Amirliği ekiplerince sürekli denetleniyor.

Belgesiz hayvan satışına izin vermediklerini dile getiren Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Akıllı,’’Bu yıl kurban pazarında 25 adet üreticimiz kurban satışı yapmakta, satılan bütün hayvanlar tarafımızca düzenli olarak kontrol edilmektedir. Ayrıca alıcı ve satıcı arasında itilaf olmaması adına canlı hayvan tartabilen kantarımızı da ücretsiz olarak hemşerilerimizin kullanımına sunduk. Kurban Pazar bölgemizde lavabo, su ve gece aydınlatması gibi temel ihtiyaçları karşılayarak alıcı ve satıcının rahat kullanabileceği bir ortam oluşturduk.


Kurban alırken vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlardan bahsetmemiz gerekirse;
Veteriner Sağlık Raporu olmayan,
Küpesiz ve Büyükbaş Hayvan Kimlik Kartı (Pasaport) bulunmayan,
Çok zayıf olan,
Gebe olan,
Yeni doğum yapmış olan,
Yüksek ateşi olan,
Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan,
Kılları karışık ve mat halde olan,
Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, Salya ve gözde akıntısı bulunan,
Pis kokulu ishali olan,
Öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan,
Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan,
Yara, şişlik ve memede kötü kokulu akıntısı olan,
Cinsiyet organlarında kötü kokulu akıntısı olan, hayvanların satın alınmaması gerekmektedir.


Kurbanlık hayvan alacak olan vatandaşlarımız karşılaşacakları muhtemel sağlık ve diğer konularda Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğümüze ulaşmaları halinde gerekli destek verilecektir. Belediyemiz Whatsapp İhbar Hattından (0538 930 08 18) bizlere ulaşabilirler. Bu vesileyle Kurban Bayramının tüm hemşerilerimize ve İslam âlemine hayırlı olmasını diliyor, Kurban ibadetlerinin Allah katında kabul ve makbul olmasını temenni ediyorum.’’ dedi.

Yusufeli Belediyesi kurban kesim yeri olarak Yusufeli Belediyesi Mezbahanesini belirledi. Kurbanlarını Yusufeli Belediyesi Mezbahanesi’nde kestirmek isteyen vatandaşlar Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden randevu almaları gerekmektedir. Kurban kesim ücretleri Belediye Meclisi kararıyla büyükbaş hayvanlarda kesim 750 TL, parçalama 200 TL, küçükbaş hayvanlarda ise 150 TL olarak belirlendi.

Yorumlar (0)
29°
açık