banner2

banner10

banner1

banner11

“ÜNİLİG Spor Tırmanışı” Üniversiteler Türkiye Şampiyonası Artvin Çoruh Üniversitesinde Başladı

Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonunun 2022 yılı faaliyet programında yer alan “ÜNİLİG Spor Tırmanış Üniversiteler Türkiye Şampiyonası” 13 Nisan 2022 tarihinde Artvin Çoruh Üniversitesinde başladı.

Spor 13.04.2022, 16:43 14.04.2022, 13:10
45
“ÜNİLİG Spor Tırmanışı” Üniversiteler Türkiye Şampiyonası Artvin Çoruh Üniversitesinde Başladı

Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonunun 2022 yılı faaliyet programında yer alan “ÜNİLİG Spor Tırmanış Üniversiteler Türkiye Şampiyonası” 13 Nisan 2022 tarihinde Artvin Çoruh Üniversitesinde başladı. 


Artvin Çoruh Üniversitesi ile birlikte 11 takımın katıldığı şampiyona müsabakaları Üniversitenin 15 Temmuz Kapalı Spor Salonu Tırmanma Parkurunda gerçekleştiriliyor.

Şampiyonanın açılış programında değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Üniversitenin önemli bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Şampiyonanın Üniversite ve Artvin adına önemli bir etkinlik olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Böylesi Organizasyonlara Ev Sahipliği Yapmaktan Mutluluk Duyacağımızı Belirtmek İsterim”

“Artvin Çoruh Üniversitesi genç, dinamik ve enerjik bir üniversitedir. Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisas üniversitesi olan Artvin Çoruh Üniversitesi kaliteli eğitim hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler ile spor faaliyetlerine ayrı bir önem vermektedir. Serhat kentimiz Artvin, sahip olduğu doğa harikaları, saf ve temiz atmosferi ve bitki tür zenginliği ile ülkemizin nadide kentlerinden biridir. Dolayısıyla Artvin Çoruh Üniversitesi konumu itibarıyla birçok spora ev sahipliği yapabilecek niteliktedir. Özellikle doğa sporları, tırmanma, trekking ve kano gibi zorluk derecesi yüksek sporlar Üniversitemizde ve Artvin’de icra edilebilmektedir. Bunun için gerekli olan altyapı ve tesisler mevcut olup bu hizmetleri genişletme çabalarımız da devam etmektedir. Üniversitemiz öğrencileri aynı dönem içerisinde bir yandan Atabarı Kayak Merkezinde kayak eğitimi alabilirken diğer yandan Çoruh Nehri üzerinde yer alan Marina tesislerimizde düzenlenen kano eğitimlerine katılabilme imkânına sahiptir.
Yarışmalarda kazanmak kadar kaybetmek de yarışmaların doğal bir gereğidir. Burada mühim olan sporun önemini anlamak ve bu farkındalığı yakalamak, aynı zamanda şampiyonaya katılabilme cesaret ve azmini gösterebilmektir. Bu bağlamda şampiyonaya katılan tüm sporcularımızı tebrik ederim.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet Gülay’a ve federasyon temsilcilerine, turnuvaya destek veren kurum ve kuruluşlarımıza ve bu şampiyonanın Üniversitemizde yapılması noktasında emeği geçen herkese teşekkür eder, böylesi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.”  

Şampiyonanın açılış merasiminde kısa bir değerlendirme yapan Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ümit Kul da şampiyonanın Üniversitenin ve Artvin’in adına önemli bir etkinlik olduğuna dikkat çekti. 

Doç. Dr. Ümit Kul, “Artvin’de dört mevsim boyunca birçok doğa sporu ulusal ve uluslararası olarak gerek profesyonel gerekse rekreatif amaçlı gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda böylesi turnuvalar kentin spor turizmine sağladıkları katkı bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda şampiyonanın Üniversitemizde düzenlenmesi noktasında katkıda bulunan ve şampiyonada emeği geçen herkese teşekkür eder, katılımcı sporculara başarılar dilerim” dedi.

Şampiyonanın açılış programına Artvin İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, İl Müftüsü Mesut Harmancı, Üniversite Sporları Federasyonu Temsilcisi Prof. Dr. Fatih Bektaş ve Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ile idareciler, antrenörler ve öğrenciler katıldı.

“ÜNİLİG Spor Tırmanışı” Şampiyonası

Şampiyonaya Artvin Çoruh Üniversitesinin yanı sıra Atatürk Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi,  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi takımları katılıyor. 20’si kadın olmak üzere toplam 48 sporcunun katıldığı tırmanma şampiyonası erkekler ve kadınlar kategorilerinde gerçekleştiriliyor.

Şampiyona 14 Nisan 2022 Perşembe günü tamamlanacak.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu