banner2

banner10

banner1

banner11

23.10.2020, 11:39

Selahattin Akyurt’u ve Hizmetlerini Bu İlden Nasıl Sileceksiniz?

Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli Köyleri sınırlarındaki Hanlı Regülatörü ve HES Projesi hakkında ilgisi olmayan köyler ve alakası olmayan vadiler nedeniyle son günlerde çok garip tartışmalar yaşanıyor. Gariplik ise projenin tartışılması yerine projeyi gerçekleştirmek isteyen şirketin ortaklarının eski valilerimizden Selahattin Akyurt’un çocuklarının olması nedeniyle, valinin çocukları üzerinden Vali’yi eleştirmek.

Şimdi ben özellikle HES Projesi üzerinden tartışmalara şimdilik girmek istemiyorum. Keza projeye ilişkin her yönünden araştırmalarım sürdüğü için ilerleyen günlerde bu konuya gireceğim ama benim tartışmalara girmek istediğim nokta eski valilerimizden Akyurt üzerinden tartışmaların yürütülmesine yapacağım eleştirilerdir.

Öncelikle unutanlar için Selahattin Akyurt’tan biraz bahsetmek istiyorum. Elbette 1999-2003 yılları arasında ilimizde görev yapan Akyurt’u HES Projesi üzerinden eleştirirken yapılan haksızlıkları da yazımda bahsedeceğim. Sayın Akyurt’u biz, ilimizde o güne kadar belki de hiçbir valinin yapmadığını yapan bir vali olarak tanıdık. Korumalarını bir tarafa bırakarak halkın arasında gezen, valiliğin kırmızı plakalı makam aracını hafta sonları kullanmayarak gezen valiydi. Bugün sırf HES yapıyorlar diye eleştirilen çocuklarının ellerinden tutup bizzat kendisinin berbere götürdüğü, esnafın dükkanlarına girerek çay içtiği, halkın içerisinde gezen bir valiydi. Mütevazi, alçak gönüllü, sevecen, halk adamı yapısıyla ilimizde alışıla gelmiş valilik portresini ilk kıran validir, Selahattin Akyurt. Bir vali olarak aniden gerçekleştirdiği denetimler, gittiği ilçelerde ve köylerde vatandaşın arasına girerek onlarla sıcak ve samimi ortamda yaptığı sohbetleri ile farklı bir valilik portresi çizmiş olan Akyurt, aynı zamanda ülkemizin en genç valilerinden biriydi.

Belki bugün Selahattin Akyurt’un yaptığı hizmetleri unutanlar olmuştur ben hatırlatayım. Artvin Küçük Sanayi Sitesi bugün duruyor ise emin olun dönemin valisi Selahattin Akyurt’un eseridir. Bu şehirde Artvin Eğitim Fakültesi bulunuyor ve bu fakülte üniversitenin kuruluş aşamasında lokomotif olmuş ve bugünün Çayağzı Mahallesi kurulmuş ise bu da dönemin Valisi Akyurt’un eseridir. Borçka’da Mavi Çarşı ve çevresi. Bugün hepimizin gıptayla baktığı Borçka ilçe meydanı projesinin mimarı da Sayın Akyurt’dur. Artvin Çok Katlı Otopark projesinin belki mimarı değil ise de bitiren valisi yine odur. Artvin Yüzme Havuzu Projesi’ni yürürlüğe koyarak bugün orada önemli bir tesisin bulunuyor olması da yine Sayın Akyurt’un çabalarıyla gerçekleşmiştir. Her ilçede her noktada Akyurt’un eli değmiştir. Devletin kamu yatırımlarını buraya yazmıyorum bile. Emin olun o dönem Artvin’e yapılan yatırımların ve hizmetlerin önemli bir bölümünde Akyurt’un bitmez tükenmez enerjisi ile projelerin üzerine gitmesinin imzası vardır. Sosyo kültürel alandan turizm yatırımlarına, sportif yatırımlardan ulaşıma kadar bir çok alanda Akyurt’un imza atışına bizler tanık olmuştuk.

Burada bir anımı da paylaşmak istiyorum. 2000 yılının 2.günüydü. Sayın Akyurt beni aramıştı ve basın mensuplarını organize etmemi istemişti. Sabahın erken saatlerinde yola çıkacağımızı ve Camili’ye gideceğimizi söylemişti. Bende kendisine; ‘ Sayın Valim, o yol açık olmaz. Biz Camili’ye nasıl gideceğiz?’ demiştim. Vali beyde bana, ‘ Devletin gidemeyeceği yer olmaz. Sen hazırlan bir saate çıkıyoruz’ demişti. Ne mi oldu? Biz yola çıktık ve açılamaz, geçilemez, kışın gidilemez denilen Camili Bölgesi’ne gitmiştik. Hatta Camili zirvede Sayın Vali arabasından inerek bölgede çalışan Karayolları ve İl Özel İdaresi bünyesinde yolun açılmasına katkı sağlayan işçilere hani bu yol açılmazdı diye de tatlı sert takılışını da asla unutamam.

Sayın Vali, hem devletçi hem de müteşebbisçi idi. Gözü kara ama bir o kadar yufka yürekliydi. Çocukla çocuk, büyük ile büyük olurdu. Mütevazi yapısının yanı sıra devletin yeri geldiğinde masaya vuran eliydi. Aradan 20 yıl geçti ve halen dahi onun yatırımlarını ve yaptığı valiliği hatırlıyorum. Maalesef ki o zamanda Sayın Vali, tıpkı bu ile büyük emekler ortaya koyan bir Mustafa Yemlihalıoğlu, bir Kemal Cirit ve Ömer Doğanay gibi basit, şahsi ve siyasi çekişmelerin kurbanı olmuştur. Bugün halen bu valiler ilimizde eserleri ile Cengiz Aydoğdu Vali’de turizme yaptığı katkılar ile anılıyor ve diğer valilerin önemli bir bölümü ise yıllarını boşa harcamasına rağmen hiç eleştiri almamış ise ve bugün dahi onlara ilişkin hiçbir eleştiri cümlesi kurulmuyor ise bu şehirdeki bazı odakların hazımsızlığı ve bu şehre gerçekleştirdikleri ihanettendir.

Sayın Akyurt’un eserleri var, sizin var mı bu şehirde bir dikili taşınız?

Şimdi o günlerde bu şehre büyük emekler vermiş, eser bırakmış, bu ile yaptıkları ile damga vurmuş bir valinin ismi verilen yerden ismini dahi kaldırtmayı dahi teklif edebilme cesaretine girmiş bazı şer odakları bulunuyor. Maalesef ki bu ülkenin büyümesinin ve gelişmesinin önüne engel koymaktan başka gayeleri olmayan bir takım sözüm ola gazetecilerde bu cümleleri basında pof pofluyorlar. Ve sormuyorlar ki bugün Selahattin Akyurt’u sırf çocukları HES yapmak istiyor diye halkın hedefi haline getirmek isteyen cenahlar, bugün valinin ismini silmek isteyenlerin bu şehirde kaç tane dikili taşı vardır?

Öyle kolay değil beyler, Selahattin Akyurt ismini silebilmek. Buyurun gidin bakalım Selahattin Akyurt, Küçük Sanayi Sitesi’nin yöneticilerine. O gün o sanayi sitesini yapan insanlara bir sorun bakalım, Selahattin Akyurt’un emeklerini, aldığı riskleri, gösterdiği gayretleri, çabasını. Beyler, öyle kolay değil. İnsanların çevre duyarlılığını bir takım doğru olduğu bile belli olmayan cümlelerle bir valinin emeklerini hiçe saymak ne kimsenin harcıdır ne de kimsenin haddidir. Adama dur derler.

Evet, bir HES Projesi gündemdedir. Bizlerde araştırıyoruz konuyu. Şuan bu konuya ilişkin çok şey yazmak istemiyorum. Önümüzdeki hafta daha net bilgilerle karşınıza çıkacağım ancak yalnızca Arpalı Köyü’nün bir mahallesine küçük bir sulama kanalı ile alınmakta olan suyu 28 köyü susuz bırakacak diye gündem yaratarak halkı galeyana getirerek bir valinin üzerine yürüttürmeye çalışmak neyin çevreciliğidir. Şavşat ve Artvin halkının manipüle etmek veya ideolojik amaçlarla algı yönetmeye alet etmeye çalışarak halkı kışkırtmaya çalışmak daha önce bu ilde defalarca denendi. Sonra gördük ki o halkı kışkırtanların büyük bir bölümü daha sonra kışkırttıkları şirketlerle sarmaş dolaş ve ekonomik çalışma içerisinde oldular. Bu yüzden yemezler diyorum.

Burada tabi ki yapılan HES Projesi’ni inceleyeceğiz. Mutlaka eleştiri de de bulunabiliriz. Ben bütünüyle tüm HES’lere ne taraf oluyorum ne de karşıt. Projeleri inceliyorum ve kararımı ona göre veriyorum. Gerçekten bahsedildiği gibi çevreye zarar verir mi yoksa yapılan eleştiriler haksız mı diye bakıyorum. Değerli okurlarıma da bunu öneriyorum. Bir takım yerlerden, kulaktan duyumlarla hareket etmeyin. Bizzat her iki tarafı dinleyin ve ona göre karar verin. Şimdi Hanlı Regülatörü ve HES Projesi Hanlı ve Kireçli Köyleri olmak üzere iki köyü, bir miktar bu dereden su aldığı içinde Arpalı Köyü’nü ilgilendirirken, 28 köy susuz kalacak şeklinde yazılar ve haberler yapılması da çok doğru bir mantık değildir. Hatta bu eleştirilerin çıktığı haber ve yazıları okudukça baştan amacı da anlıyorum. Akyurt Enerji ve HES Projesi Hanlı deresi 1440 metre kot ile 1190 metre kot arası. Hanlı köyü ve Kireçli Köyü sınırları içinde yerleşim yeri dışında yapılacak. Küçük bir tirol tipi regülatörden alınacak su dere yatağına paralel olarak torağa gömülecek cebri boru ile HES binasına doğrudan iletilecek. HES binası 120 metre kare büyüklüğünde olacak. Bütün bunlar var iken etkilenecek köy sayısını 28 göstermek, etkilenecek alanı çok büyük bir alan göstermek ve de projenin uygulanacağı kotları 2 Bin 500’lere çıkarmak ne amaçla yapılmaktadır. Ben açıkçası bunları doğru bulmuyorum. Evet, bütünüyle projenin alanında net incelemeler yapmadım ve bölge halkıyla görüşmedim. İnşallah kısa zamanda bölgeye giderek incelemelerimi yapacağım. Başlangıçta yaptığım incelemelerin neticesini yazmak istedim. Yapılan bazı eleştirilerde haksızlık olduğunu ifade etmeye çalıştım.

Projeye dair net kararımı az öncede belirttiğim üzere incelememi bitirmediğim için deklere etmek istemiyorum. Sadece bir projeye karşıtlığı sırf çocukları projenin ortağı diye bir valinin isminin verildiği sanayi sitesinden isminin kaldırılmasını talep etmek, üstelikte bu talebi bulunurken de Şavşat ve Artvin halkı adına yapma cesaretinde bulunmanın yanlışlığını eleştirmek istiyorum. Sapla samanı karıştırmamak lazım. Ayrıca konuşurken de Artvin halkı, Şavşat halkı adına konuşmamak lazım. Unutmayalım ki bu halkın adına hiç kimse böylesine tartışmaya mahal olan bir konu hakkında konuşma hakkına sahip değildir.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 05:42
Güneş 07:13
Öğle 12:07
İkindi 14:30
Akşam 16:52
Yatsı 18:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7