banner2

banner10

banner1

banner11

Rize- Artvin Havalimanı Resmen Açıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in teşrifleriyle Rize - Artvin Havalimanı’nın açılışı 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirildi.

GÜNDEM 14.05.2022, 19:43 14.05.2022, 20:25
40
Rize- Artvin Havalimanı Resmen Açıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in teşrifleriyle Rize - Artvin Havalimanı’nın açılışı 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Rize ve Artvin’in çeşitli yerlerinden gelerek günün erken saatlerinde Rize- Artvin Havalimanı’nda alanı dolduran vatandaşlar; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği açılış konuşmasını ve kurdele kesimini büyük bir heves, heyecan ve coşkuyla dinleyerek eşlik ettiler.

Açılış konuşmasında; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e, Cumhur ittifakı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve diğer misafirlere bu anlamlı günü birlikte paylaştıkları için şahsı milleti adına teşekkürlerini sunarak başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Ülkemizin iftihar verici eserleri arasındaki yerini alan Rize Artvin Havalimanı'mızın şehirlerimize bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun açılışını yapmakta olduğumuz, Rize Artvin'le birlikte ikisi ülkemizdedir.” diyerek Türkiye’de bulunan havalimanı sayısını toplam 26’ dan 57'ye çıkardıkları ifade etti.

Bunların içerisinde sıfırdan yapılmışçasına yenilenen havalimanlarından da bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yaklaşık beş yılda 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize Artvin Havalimanı; 3.000 metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle gurur verici bir eser oldu. Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor...

Buradan Rizeli ve Artvinli Hemşerilerime sesleniyorum! Bu uçaklar boş gidip gelirse ne Rizeliye yakışır ne Artvinliye yakışır...

Şu anda gerek uçak sayısı gerekse bütün bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli ve Artvinli hemşerilerim bu uçakları doldurmalı ki ona göre de bu gidiş gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin.” dedi.

Binaların giriş kapısından, kulesine kadar tüm mimarinin Doğu Karadeniz bölgesinin özelliklerine uygun şekilde tasarlanarak yapıldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; Rize Artvin Havalimanı’nı Türkiye’nin kalkınmasında ve özelliklede hava yolu ulaşımında son 20 yılda kat ettikleri mesafenin sembolü olarak gördüğünü, dolayısıyla ‘ne dağların ne de denizlerin’ hizmet azimlerinin önünde duramayacağının işareti olduğunu ifade etti.

Gürcistan’a Ulaşım Artık Daha Kolay Olacak!

Doğu Karadeniz’in zorlu coğrafyasında inşa edilen Rize Artvin Havalimanı komşu ülke Gürcistan’a yapılan ulaşımı da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sınırlarının en uç noktasına kurulan bu havalimanı vatandaşlara vakitten, yakıta, trafik kazalarından, emisyon gazi azaltmana kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır.

Türküler Bundan Sonra Kavuşma Üzerine Söylenecek!

‘Sen orada ben burada biraz yakın olalım… Dal ile asma gibi birbirine sarılalım.’

‘Gel abi böyle gel abi öyle bu yana bir şey diyeyim sana: sevdan öldürdü beni oyy kül oldum yana yana…’ “dediğine göre artık Rize ve Artvin’de türküler ayrılık değil kavuşma üzerine, muhabbet üzerine söylenecek!” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Yılda Artvin’e Yapılan Yatırımlardan Bahsetti: 40 Milyar Liralık Yatırım!

“Bölge İnsanımızın Hayat Standartlarını Yükselttik!”

“Artvin’e geçtiniz 20 yılda 40 milyar liralık yatırım yaptık. Eğitimde 750 yeni derslik inşa ettik. Çoruh Üniversitesini şehrimize kazandırdık. Yüksek öğrenim yurt yatak kapasitesini 3600’e ulaştırdık. Şehrimizde 7 Gençlik Merkezi, 21 Spor Tesisimizde gençlerimize hizmet veriyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 680 milyon lira tutarında kaynakla destek olduk. Sağlıkta 10'u hastaneden oluşan toplam 16 sağlık tesisi inşa ettik. TOKİ kanalıyla Artvin’de 2964 konut projesini hayata geçirdik.

Bölünmüş yol uzunluğunu 22 km’den 80 km ye çıkarttık. En uzun ikinci çift tüplü tünelimiz olan can kurtaran tünelini hizmetimize sunduk. Ülkemizin en hızlı akan nehri olan Çoruh üzerine; Muratlı, Borçka, Deriner ve son olarak Yusufeli barajlarını gerdanlıklar gibi taktik. Yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üretecek Yusufeli barajında inşallah su tutma aşamasına kadar geldik. Artvin şehir girişinde içinde her turlu sosyal ve kültürel tesisin yer aldığı Çoruh parkını inşa ettik. Artvin ve ilçelerinde toplam 69 taşkın koruma tesisini tamamladık.

Bütün bunları niçin anlatıyorum biliyor musunuz? Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını batıdaki şehirlerimiz seviyesine hatta onlarında ötesine geçirdik.”

Göç Sorununa Çözüm Yolunda İhtiyaç Duyulan İmkanlar Sağlandı

“Artık hiç kimsenin; eğitim, sağlık hizmeti, geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemi ile yasayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Böylece bölgemizin asırlık derdi olan ‘göç’ sorununun çözüm yolunda ihtiyaç duyulan imkânları sağlamış olduk. Bu alt yapının üzerinde tarımdan ticarete, eğitimden turizme her alanda bölgemizin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek artık sizlerin elindedir.”

Baba ata topraklarını ihya etmek için harekete gecen her kardeşimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. İnşallah bölgemiz büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin 2053 vizyonumuzun evlatlarımıza miras bırakacağımız aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir.”

2022 Yılı Yaş Çay Alım Fiyatlarının Müjdesini Paylaştı

“Trabzon’dan bu tarafa olan bölgenin en önemli gelir kaynağı cay üretimidir. Bugün burada 2022 yılı yaş çay alim fiyatlarının müjdesinde sizlerle paylaşmak istiyorum... Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yaş çay alim fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yas cay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73'un üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatında yüzde 130 un üzerinde bir artışla 30 kuruşa çıkartıyoruz.

Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre destekleme ile birlikte ortalaması yüzde 75’e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek. Yeni yas cay alim fiyatımızın bölgemize ve değerli hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum.”

Artvin Arhavili Vatandaşlara Müjde! Organize Sanayi Bölgesi Kamulaştırılma Çalışmaları Talimatı Verildi

“Artvin Arhavili vatandaşlarıma uzun suredir bekledikleri Organize Sanayi Bölgesi alanının kamulaştırmasıyla ilgili müjde vermek istiyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile diğer kurumlarımıza Arhavi Organize Sanayi bölgesinin kamulaştırması çalışmalarının süratle tamamlanması talimatını verdik. Artvinli yatırımcılarımızın altyapı ve üstyapı tesislerinin inşasıyla birlikte bu Organize Sanayi bölgemizin hızla ayağa kaldırarak bölgemizin en önemli üretim merkezlerinden biri haline getireceklerine inanıyorum.”

“Rize Artvin Havalimanının Bölgelerimize Hayırlı Olmasını Diliyorum”

“Bir kez daha Rize Artvin Havalimanımızın şehirlerimize ve bölgelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu havalimanımızın ülkemize kazandırılmasında emeği gecen basta Ulaştırma Bakanıma, ekibine mimar, mühendis işçilerimize, yüklenici firmalarımıza, huzurlarınızda özellikle teşekkür ediyorum.

Açılış sevincini bizlerle paylasan değerli Aliyev kardeşime tekrar şükranlarımı sunuyorum. Sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla...”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hediyelerini takdimi etmek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Konuk Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, Cumhur İttifakı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ve Cumhur İttifakından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’ ye ayrı ayrı hediye takdimi gerçekleştirilerek, hatıra fotoğrafı çekildi.

Açılış konuşmaları ve hediye takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve konuklar deniz dolgusu yapılarak inşa edilen Türkiye’nin 2., dünyanın sayılı havalimanlarından olan; Türkiye’nin 57. Havalimanı Rize Artvin Havalimanı’nın Açılışı: Bakanların, Genel Başkan Yardımcılarının, Milletvekillerinin ve Yüklenici Firma Temsilcisi Abdulkadir Kart'ın sahneye davet edilmesi üzerine kurdele kesimi “Ya Allah Bismillah!” denilerek gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
kapalı