banner2

banner10

banner1

banner11

Türkiye-Nijer İlişkilerini Geliştirme Programı

Nijer Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ile Nijer Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Dr. Mamadou Marthe ve beraberindeki heyet; Türkiye Nijer ilişkilerini geliştirmek adına bir haftalık yoğun bir program gerçekleştirdi.

GENEL 28.03.2022, 10:34
29
Türkiye-Nijer İlişkilerini Geliştirme Programı

Nijer Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ile Nijer Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Dr. Mamadou Marthe ve beraberindeki heyet; Türkiye Nijer ilişkilerini geliştirmek adına bir haftalık yoğun bir program gerçekleştirdi.

Nijer Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Balta, Nijer Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Dr. Mamadou Marthe ve beraberindeki heyeti karşılayarak bir haftalık programa başladılar.

Programın başlarında, Nijer -Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Dauda Mamadou Marthe ve beraberindeki heyeti, Gazi Meclisinde üyeler ile beraber ağırladılar.

Nijer heyetine Gazi Meclisini gezdirerek, 15 Temmuz Şehitleri anısına karanfil bıraktıktan sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop'u ziyaret ettiler. AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Ziyaretlerinin ardından Meclis Başkanı Şentop’a kabulü ve yakın ilgisi için teşekkürlerini ifade etti.

Programın üçüncü gününde; Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grubu heyeti ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ı ziyaret ettiler. Milletvekili Balta, Kıran'a Türkiye Nijer ilişkilerinin geliştirilmesi için gösterdiği yakın ilgi ve nezaket için teşekkür etti.

Nijer Heyeti, Türkiye’den Din Eğitimi Konusunda Destek İstedi

Ardından, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı Nijer heyeti ile birlikte ziyaret ettiler. Nijer Heyeti, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı ile gerçekleştirdikleri görüşmelerinde Türkiye'den din eğitimi konusunda destek istedi.

Milletvekili Balta sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a göstermiş olduğu yakın ilgi ve desteği için teşekkürlerini ve memnuniyetlerini sundu.

“Ülkemiz Her Alanda Dünyanın Her Yerine Yardım Elini Uzatıyor.”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Afrika'da en çok yardım götürülen ülkelerden birisinin Nijer olduğunu ifade eden Milletvekili Balta, “Ülkemiz, sağlıktan, eğitime kadar her alanda dünyanın her yerine yardım elini uzatıyor.” Diye belirtti. Daha sonra Heyet ile birlikte TİKA başkanı Serkan Kayalar'ı ziyaret ederek, Kayalar’a çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Programın dördüncü gününde; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı'nın Ev sahipliğinde Maden Teknik Arama (MTA) Genel Müdürü Vedat Yanık'ı ziyaret ettiler.

Ziyaretlerinde MTA'a tarafından Nijer'de yapılan ve yapılacak olan

yatırımları görüştükten sonra Kalaycı ve Yanık'a göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederek oradaki ziyaretlerini de tamamladılar.

Nijer Heyeti Bu Geziden Çok Etkilendi!

Türkiye'nin Savunma Sanayisinde en gözde kuruluşlardan olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerini gezdiler.

Milletvekili Balta, HÜRKUŞ ilk alıcılarından olan Nijer heyetinin bu geziden çok etkilendiğini ifade ederek, “Türkiye’nin ulaştığı savunma sanayi gücünü görmekten bizde büyük gurur duyduk.” Dedi.

Programın bir diğer görüşmesi olarak Nijer Heyeti ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ile birlikte, yurt dışında eğitim hizmetleri vermek amacıyla kurulmuş olan Maarif Vakfın Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün’ü ziyaret ettiler.

Balta, “2016’da açılan ve hala 67 ülkede, 48 bin öğrenciye hizmet veren vakfın çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Nijer heyetiyle ziyaretlerine devam eden Balta, Türkiye ile diğer ülkeler ve sektörler arasında iş birliğinin geliştirilmesi, ticaret hacminin artırılmasını hedefleyen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Nijer İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak’ı ziyaret etti.

“Umarız bu görüşmelerimiz her iki ülke içinde hayırlara vesile olur.”

Balta sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile “Nijer, zengin yeraltı kaynaklarına (özellikle uranyum cevheri) sahip olmasına rağmen Birleşmiş Milletler'in yayımladığı insanı gelişme endeksi 2020 raporuna göre 189 ülke arasında son sıradadır.

Yıllarca Fransız sömürgesinde kalan ülke, hala Fransız şirketler tarafından sömürülüyor. Umarız bu görüşmelerimiz her iki ülke içinde hayırlara vesile olur.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
28°
açık