Borçka’da 44 afetzede kura ile evlerine kavuştu

Artvin’in Borçka ilçesinde yapımı tamamlanan 44 AFAD konutunun anahtar teslim töreni yapıldı.

BORÇKA 14.12.2022, 12:00
104
Borçka’da 44 afetzede kura ile evlerine kavuştu

BAYRAM SARAYOĞLU 


Artvin’in Borçka ilçesinde yapımı tamamlanan 44 AFAD konutunun anahtar teslim töreni yapıldı.

AFAD İl Müdürlüğünce Borçka Acarlar Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen törene Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Acarlar Meslek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç, AFAD İl Müdürü Kemal Şenlioğlu, davetliler ve hak sahipleri katıldı. 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, yaptığı konuşmasında, afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme olmak üzere üç aşamalı bütünleşik bir afet yönetim sisteminin uygulandığı ülkemizin bu noktada çok mesafeler kat ettiğini belirterek; “Allah ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten muhafaza eylesin. Konutlarımız yeni sahiplerine hayırlı olsun.” dedi.

AFAD İl Müdürü Kemal Şenlioğlu da konutlara ilişkin bilgi verirken, “Borçka ilçemize bağlı Alaca, Avcılar, Civan, Kaynarca, Maral, Güzelyurt ve Kaleköy köylerinde muhtelif tarihlerde meydana gelen heyelan ve su baskını afetleri nedeniyle hak sahibi kabul edilen 44 ailemiz için Borçka İlçe Merkezi Aksu Mahallesinde yapımı tamamlanmak üzere olan 44 afet konutumuz için hak sahibi ailelerimizin yerleşeceği daireleri belirlemek için noter kura çekilişini gerçekleştireceğiz. 2021 yılında yapımına başlanan konutlar 1 blok 44 daireden oluşuyor. 1635 metre kare alan üzerine inşa edilen konutlar, içinde 36 araçlık kapalı otoparkı olan 3 bodrum, 1 zemin ve 6 normal kat olmak üzere toplam 10 kat ve 44 konuttan oluşmaktadır. Her bir konut kaloriferli, 3+1 ve brüt 115 metre kare alana sahiptir.

Konutlarımızın kredi geri ödeme bilgileri kesin borçlandırma işlemleri yapıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Kesin borçlandırma bedelleri ilk 2 yıl geri ödemesiz 18 yıl faizsiz geri ödemelidir. Konutların yapımında bizlere destek olan Sayın valimize, emeği geçen kurum ve kuruluşlarımıza, yüklenici firmaya ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım. Konutlarımızın afetzede hak sahiplerine hayırlı olmasını temenni eder afetsiz günler dilerim.” dedi. 

Konuşmaların ardından hak sahiplerine konutlarının anahtarları verildi.

-Köylüler yeni evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı 

Civan köyü halkından Şeref Çavdar 1987 yılında köylerinde meydana gelen heyelanda evlerinin kullanamaz hale geldiğini belirterek, “O günden beri yeni evimize kavuşmanın beklentisi içerisindeydik. Eşimle birlikte kura çekimine geldik. Yeni evimize kura çekimi sonucunda aldık. Çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Devletimizden ve hükümetimizden Allah razı olsun. Bu evlerin yapılmasında emeğe geçenlere çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kadir Erdoğan ise Kaynarca köyünde 2002 yılında köylerinde meydana gelen sel felaketinde bütün mal varlığını kaybettiğini anlatarak, “Sel sonucu evimizi, ahırımı ve 40 hayvanı sel alıp götürdü. Yıllar sonra yeni evimize kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Allah razı olsun devletimiz bizlere sahip çıktı ve bugün evlerimize kavuştuk.” dedi.

Yorumlar (0)
14°
kapalı