banner2

banner10

banner1

banner11

28.09.2020, 11:39

BAŞKAN ELÇİN BÜYÜK BİR ERDEM SERGİLEDİ

Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Evet Korona Virüs salgını eşliğinde yaşamaya devam ediyoruz. Öyle ya vademiz varsa, nefes almaya devam edeceğiz. Ancak ecel geldiği zaman, ruhumuzu teslim ettiğimizde, et ve kemik yığınına döneceğiz. Demem o ki; İnsan dedikleri düşünceden ibarettir. “Az bir Dünya menfaati için Kur’an ayetlerini satmayın” ayetinde de olduğu gibi Ahirete göre çok ama çok az olan Dünya menfaati için ahiretimizi satmayalım. Doğru olanı her ne olursa olsun, sonunda başımıza ne gelirse gelsin söyleyelim. Çünkü ALLAH doğru olanın yanındadır.

Devam…

Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne Samsun’a gittik. Samsun’da bulunduğum zaman dilimi içerisinde Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin Doğalgaz konusu hakkında basın açıklamasında bulundu. Ben de internet üzerinden bu basın açıklamasını ironik duygular içinde izledim. Evet gerçekten “İronik” duygular içindeydim. Yani gülsem mi? ağlasam mı? bilemedim!

Başkan Elçin’in basın açıklamasındaki tezatlar beni adeta dehşete düşürdü. Daha Dokuz ay önceki söylemlerini hepimiz biliyoruz. Hatta Halit Paşa Meydanındaki toplu açılış törenindeki açıklamasında yüksek sesle bağırarak “Bu şirkete Artvinli hemşerilerimin parasını peşkeş çekmeyeceğim!” demişti. Daha bunun gibi onlarca söylemi var. Hatta Kurzulda yaptığı basın açıklamasında Artvin Belediyesinin firmanın tahrip ettiği yeri onaracak bir tek kuruşunun olmadığını ve firmanın yolun tamamını asfaltlarsa bir sonraki yıldaki çalışmalarına izin vereceğini dile getirmişti. Eee şimdi ne oldu? Sayın Başkan Elçin geçtiğimiz gün yaptığınız açıklamada sizin de söylediğiniz gibi “Yeni yaptığımız sözleşmede öncekinden farklı değişen bir şey olmadı.” Hani yolların asfaltlanmasında Artvin Belediyesinin kasasında 1 tl dahi para çıkarmayacaktınız? İşin tamamını yüklenici firmaya yaptıracaktınız. O zaman da söyledik şimdi de diyoruz. Sizin istediğiniz gibi bir anlaşma dünya üzerinde yok. Hem Doğalgaz kazancına ortak olacaksınız hem de bir tek kuruş dahi ödemeden bu kara ortak olacaksınız. Ben doğalgaz firmasının Avukatı değilim. Bir Artvinli olarak Artvin Belediyesinin kasasından bir tek kuruş dahi çıkmadan bu hizmetin Artvin’e gelmesini çok isterim. Ancak nihayetinde Artvin’in nüfusu belli ve yüklenici firmanın sekiz sene zamsız bu doğalgazı Artvin’e vereceği de resmi belgelerle aşikar. Yani şirket için yapılan bu sözleşme hiç ama hiç karlı bir anlaşma değil. Babamın oğlu değil ancak Merkezi Hükümetin 2020 yılı itibariyle Türkiye’de doğalgazı olmayan il kalmayacak sözü var. Acaba diyorum, 2019 yılı sonunda başta imzaladığınız sözleşmeyi, görüşüp çözülebilecek olan sorunları büyütüp de fesih ettiniz ve 9 ay sonra iptal ettiğiniz sözleşmeyle aynı şartlarla bu anlaşmayı imzaladınız ya Hükümetin 2020 yılı için verdiği sözünü tutamamasını mı sağlamak istediniz?

Her neyse Artvin Belediyesi ve Yüklenici firma önceden imzalanan sözleşmeye hiçbir şey eklemeden aynısını tekrar imzaladı. Bu durumu Başkan Elçin’in basın açıklamasında kendi sesinden duyuyoruz. Sayın Başkanım Artvinlinin duyguları ile neden oynuyorsunuz. Madem aynı sözleşmeyi imzalayacaktınız Artvin tabiri ile “Bu kadar Hengama ne gerek vardı?” Artvin’in gündemini neden bir yıl boyunca Doğalgaz sorununa sıkıştırdınız? Yoksa başka kaygılarınız mı vardı? Anlamış değilim. Ayrıca olayın bir de ekonomik boyutu var! Başkan Elçin Artvinli vakit ve hiçbir şey kaybetmedi diyor. Ancak en basitinden Çayağzı mahallesindeki ana yolu yukarı çıkarken sağ kısmında olan kafeler ve işletmeler doğalgazdan yararlanamadı! Kapılarına kadar gelen doğalgazdan başkanın sözleşmeyi fesih etmesi nedeniyle bu evler ve işletmeler bir kez daha diyorum yararlanamadı. Tabi bunlar Artvinli ve vatandaş değilse başka adamlar 1 yıl boyunca elektrik ve kömüre en az iki kat bedel ödedi. Bunların parası ne olacak? Ucuz siyasi söylemlere gerek var mı?

Yine Başkan Elçin sözlerinin devamında “Artvin bir yıl falan kaybetmedi 2020 yılı planlamasına yetişecek ve Gökorman’a kadar doğalgaz borusu döşenecek” dedi. Sayın Başkanımız bu cümleyi bilinçli mi söyledi? Yoksa kendisine bu durum inandırıldı mı? Çalışmalar Ağustos ayında başladı ve kaybedilen tam Sekiz ay var. Bu sekiz ay içerisinde firma 2020 yılı programını bitirse dahi kalan zamanı boş geçiremezdi ya! Belki de bu yıl Çarşı merkezine kadar borular ulaşırdı ve Artvinliler birkaç yıl önceden doğalgazla tanışır ve en az %50 maliyetleri düşürerek doğalgaz kullanırdı.

Bir yandan da Demirhan Elçin’in sözlerinde samimi olduğuna inanıyorum. Rol yapmadığına da adım kadar eminim ancak Başkan Elçin’e durum farklı aktarılıyor ve birileri tarafından bilinçli bir şekilde tepki çektiriliyor. Bu durumlardan birisi de Artvin Belediyesi tarafından Özel İdare üzerinden satılan boru konusu; Bu boruların ya da hangarlarda bulunan malın ne kadar olduğunu hiç kimse bilmiyor. Sayın Başkan samimiyse kayıtlı veya kayıtsız orada ne kadar malzeme bulunuyor. Bunu Artvin halkına açıklamasını bekliyoruz. Madem şeffaf Belediyesiniz ve Artvinliye şeffaf davranıyorsunuz, hani her ay liste asıyorsunuz ya orada da ne kadar malzeme var onu da listeleyin! Biz de bilelim… Madem orada kayıtsız mal var, biz sizin ne kadarını kayıt altına aldığınızı ve ne kadarını da kayıt altına almadan kullandığınız bilelim. Şeffaf Belediyecilik bunu gerektirmez mi?

Ha kayıt dışı konusuna gelince Türkiye’deki bütün iktidar ya da muhalefet olsun Belediyelerin tamamında kayıt dışı malzeme girişi yapılır. Eminim ki bugün Başkan Elçin’de ellerinde olmayan malzemeyi önce kayıt dışı söz olarak aldırıyor sonra da ne gibi işlem gerekiyorsa bu yapılıyor. Ayrıca kayıtlara giren malzemelerin halka dağıtılması yasal değil, ileride zimmet çıkar. Bu nedenle bağışlarla gelen malzemeler halka dağıtmak için kayıt altına alınmaz. Bugün duyuyoruz ki Belediye Başkanımız da Çimento vs dağıtıyor. Merak ediyorum ki hangi kayıtlı ve zimmetli çimentoyu halka veriyor. Resmi olarak kayıtlı malzemenin bedel olmaksızın şahıslara verilmesi suç unsurudur. Başkan Elçin’in bunlardan haberi olsa gerek…

Bir de Karayollarından alınan yol olayı var. Sayın Başkan sözlerinde “Bu yolu almazsak, Artvin’e doğalgaz gelmeyecekti.” Dedi sayın Başkan… Sayın Başkana birileri bu doğalgazın Ardahan üzerinden Artvin’e geldiğini hatırlatsın! Kaç kere Karayolu üzerinden geçti ve hala da birçok yerde geçiyor. Yani Artvin Belediyesi bu yolu almasaydı, Artvin’e doğalgaz gelmeyecekti. Diye bir durum söz konusu dahi değil? Bu sorunlar İstanbul ve Ankara olmak üzerinde diğer şehirlerde nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapılırdı. Madem hepi topu 6 km yol, yapmazdım sıcak asfaltta zift serer üzerine satıh kaplama yapardım. Hala bir çok yerde bu kullanılıyor. Yani işin çözümü var ancak yukarıda da dediğim gibi Başkanı birileri bilinçli bir şekilde çatışma ortamına çekiyor ve bunu yaparken de başkanın samimi ve devletçi duygularından fazlasıyla yararlanıyor.

Gelelim son konuya evet Artvin Belediyesine iki tane civan gibi 0 saatte makine alınmış alanlardan ALLAH bin kere razı olsun. Hani Başkan diyor ya bize teşekkür etmiyorsunuz! Artvin Medya Genel Yayın Yönetmeni olarak onlarca kez teşekkür etmişimdir. Yapılan bütün olumlu işleri de haber yapmışızdır. Arşivler ortada açıp bakabilirsiniz. Lakin bu makineler konusunda şöyle bir algıda hata yapılıyor. Bu makineler Belediyenin öz kaynakları ile alınmadı, bir devlet bankasından kredi kullanılarak alındı. Ha kredi ödenirse tamam öz kaynaklarla kredi borcu ödendi derim. Ancak AK Parti döneminde yapımına başlanan 25 milyon TL tutarındaki 30 yılda ödenecek su şebekesinin inşa bedeline Artvin Belediyesinin öz kaynaklarından yapıldı demeyen ve borç listesinin en üst sıralarına kocaman harflerle yazdıran sayın başkan bu makinelerin kredi ödemelerini de listeye koyacak mı? merakla bekliyoruz.

İşin özeti herkesin de anladığı gibi Başkan Elçin Doğalgaz konusundaki düşüncesinin Artvin’e yarar sağlamayacağını gördü ve düşüncesinden vazgeçti. Bu da çok büyük bir erdemdir, Artvin’de yaşayan bir vatandaş olarak kendisine onlarca kez teşekkür ederim. Geç de olsa ileri de başka sorunlar çıkmasa ki beklemiyor değilim. Artvin Sekiz sene içerisinde doğalgaza kavuşacak. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle….

Yorumlar (0)
15°
açık
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:26
Öğle 12:02
İkindi 14:58
Akşam 17:28
Yatsı 18:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Karagümrük 5 8
4. Antalyaspor 5 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Göztepe 6 7
7. Erzurumspor 4 7
8. Galatasaray 5 7
9. Sivasspor 4 7
10. Hatayspor 4 7
11. Konyaspor 4 6
12. Kayserispor 5 6
13. Çaykur Rizespor 5 5
14. Trabzonspor 5 5
15. Malatyaspor 5 5
16. Denizlispor 5 5
17. Gaziantep FK 5 4
18. Beşiktaş 4 4
19. Gençlerbirliği 4 4
20. Başakşehir 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. İstanbulspor 6 13
3. Ankara Keçiörengücü 6 13
4. Altınordu 6 12
5. Adana Demirspor 6 11
6. Samsunspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 6 4
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 5 12
3. Leeds United 6 10
4. Liverpool 5 10
5. Leicester City 5 9
6. Arsenal 5 9
7. Wolverhampton 5 9
8. Tottenham 5 8
9. Chelsea 5 8
10. West Ham 5 7
11. Man City 4 7
12. Southampton 5 7
13. Newcastle 5 7
14. Crystal Palace 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 5 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 6 11
2. Villarreal 6 11
3. Real Madrid 5 10
4. Getafe 5 10
5. Elche 5 10
6. Cádiz 6 10
7. Granada 5 10
8. Real Betis 6 9
9. Atletico Madrid 4 8
10. Barcelona 4 7
11. Sevilla 4 7
12. Osasuna 5 7
13. Valencia 7 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3