banner2

banner10

banner1

banner11

Orman Zararlılarına Karşı Yapılan Mücadele ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Müdür Özkaya: “Bizim görevimiz ormanları korumak ve var olan ormanlarımızı geliştirmek ve genişletmektir."

ARTVİN 21.06.2022, 13:48 21.06.2022, 13:56
7
Orman Zararlılarına Karşı Yapılan Mücadele ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Müdür Özkaya: “Bizim görevimiz ormanları korumak ve var olan ormanlarımızı geliştirmek ve genişletmektir."

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü, Şavşat Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan, Elmalı ve Hınzat mevkiinde yürütülen orman zararlılarına karşı mücadele çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı; 17 Haziran 2022 tarihinde Şavşat Orman İşletme Müdürlüğünün toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü kurumunun sosyal medya hesabından yapılan açıklama ile; son günlerde sosyal medya ve yerel gazete haberleriyle Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Şavşat Orman İşletme Müdürlüğünce yapılmakta olan Elmalı ve Hınzat mevkiindeki “Orman Zararlıları"na karşı mücadele çalışmalarına ait video ve fotoğrafların olumsuz yorumlarla paylaşılması üzerine bölgede bilgilendirme toplantısı yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Özkaya: “Sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek için buradayız.”

Toplantıda konuşan Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya “Şavşat İlçemiz Elmalı ve Hınzat bölgelerinde üç yıldır orman zararlısına karşı yürüttüğümüz mücadeleyi sizlerle paylaşmak ve bilgilendirmek için buradayız.  Son günlerde Şavşat kamuoyunda bir takım yanlış ve eksik bilgilerden dolayı, yapmış olduğumuz çalışmaları sizlere anlatamadığımızı fark ettik ve çalışmalarımızı sizlerle paylaşmak istedik. 
Şavşat Gürcistan sınırında, Artvin ise Türkiye sınırında, dolayısıyla Gürcistan sınırından gelen her türlü biyotik ve abiyotik zararlara karşı bölgemiz bariyer görevi görmektedir. Bu nedenle ormanlarımız sürekli tehlikeye maruz kalmaktadır. Yine bu bölgedeki kurumalar dünyanın en tehlikeli kabuk böceği olarak kabul ettiği “Ips typographus" (sekiz dişli büyük ladin kabuk böceği) den kaynaklanmaktadır. Yine dünyanın her yerinde, girdiği bölgelerde özellikle ladin ormanlarında bu tip kurumalara yol açıyor." dedi.

Üç Çeşit Mücadele Yöntemi Var

Ayrıca bu böcekle mücadele yöntemine de değinen Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya “Bu böcekle mekanik, biyoteknik ve biyolojik olmak üzere üç çeşit mücadele yöntemi var ve başarılı olabilmek için bunlar eş zamanlı, birbirine bağlantılı şekilde yürütülmek zorundadır. Mekanik mücadele yöntemi ile zararlı böceğe yuva olmuş kurumuş veya kurumakta olan ağaçların sahadan çıkarılması, ikincisi biyoteknik mücadele ile Feromon tuzaklarının asılması yöntemidir. Bu yöntemle geçen iki aylık sürede bölgede 5 milyon Ips typographus orman zararlısı toplanmıştır. Son olarak biyolojik mücadele yöntemiyle Ips typographus (sekiz dişli büyük ladin kabuk böceği)' ın doğada bulunan yırtıcısını kendi biyolojik laboratuvarlarımızda üreterek zarar görmüş alanlara bırakarak ekolojik dengeyi sağlamaya çalışıyoruz.

Biz elimizden gelen bütün imkânlarımızı Şavşat’a seferber ettik, sizden de bu anlamda yaptığımız çalışmalara farklı yorumlar getirerek, arkadaşlarımızın enerjisini düşürmemek katkı bekliyoruz. Biz bütün arkadaşlarımızla görevimizin başındayız, bizim görevimiz ormanları korumak ve var olan ormanlarımızı geliştirmek ve genişletmektir" ifadelerini kullandı.

Toprakla Buluşturulmak Üzere 80 Bin Fidan Hazır

Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya’nın konuşmalarının ardından Şavşat Orman İşletme Müdürü Celal Yavuz Çakır, katılımcılara bölgenin görselleriyle desteklenmiş ayrıntılı sunumu ile bilgilendirmelerde bulunarak, zarar gören sahalarda vejetasyon döneminden sonra toprakla buluşturulmak üzere 80 bin fidanın hazır olduğunu belirtti.

Bilgilendirmenin ardından soru cevap kısmında katılımcıların sorularını cevaplayan Bölge Müdürü, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Toplantıya; Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Orman Bölge Müdürlüğü ve Şavşat Orman İşletme Müdürlüğünün konuyla ilgili teknik personeli, Köy Muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ile yerel basının temsilcileri katıldı.

Yorumlar (0)
20°
hafif yağmur