banner2

banner10

banner1

banner11

Mavi Marmara Şehitlerini Anma Günü Programı Yapıldı

Artvin Nihat Gökyiğit Kongre Merkezi’nde 26 Mayıs 2022 saat 19.00 Artvin Genç İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından, Mavi Marmara Gazisi Recep Göker’in anlatımıyla; Mavi Marmara Şehitlerini Anma Günü Programı gerçekleştirildi.

ARTVİN 27.05.2022, 20:13
34
Mavi Marmara Şehitlerini Anma Günü Programı Yapıldı

Artvin Nihat Gökyiğit Kongre Merkezi’nde 26 Mayıs 2022 saat 19.00 Artvin Genç İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından, Mavi Marmara Gazisi Recep Göker’in anlatımıyla; Mavi Marmara Şehitlerini Anma Günü Programı gerçekleştirildi.

Artvin Genç İnsani Yardım Vakfı (İHH Topluluğu) tarafından Mavi Marmara Haftası sebebiyle, Mavi Marmara gemisinde yaşanan olayların tanığı; Mavi Marmara Gazisi Recep Göker'in konuşmacı olarak katıldığı program düzenlendi.

Yakın zamanda Pençe Kilit Operasyonunda şehit olan 5 askerimiz ve Mavi Marmara Gemisinde 10 şehidimiz için Artvin Çoruh Üniversitesi Genç İHH Öğrenci topluluğu tarafından; Şehitlerimizi anarak Kuranı Kerim tilaveti ve hatim duası okundu.

Artvin İHH Dernek Başkanı Latif Yılmaztürk ve Artvin Genç İHH Hanım Başkanı Tansu Kara Kantar konuşma yaptı.

Artvin İHH Dernek Başkanı Latif Yılmaztürk sözlerine; “Ol deyince olduran, gönüllerimizi imanla dolduran Allah’ın adıyla değerli kardeşlerim ve sevgili gençler programımıza Genç İHH’cı kardeşlerimizin yapmış olduğu programa hepimiz hoş geldiniz.” diyerek başladı.

Mavi Marmara’dan Bahsetti

“Karşımda birçok genç görüyorum. Mavi Marmara’yı mutlaka duymuşlardır ancak ne olduğunu anlayabilmeniz için birkaç dakika vaktinizi almak istiyorum. Bugün ülkemizde vefa içerisinde yaşıyoruz. Lütfen dediklerimi düşünerek kendinizi anlatacağım şeyi yaşıyormuş gibi yaparak dinlemenizi istiyorum. Burası Filistin düşünün ki okula askerlerin bulunduğu kontrol noktalarından geçerek gidiyorsunuz. Üzerinizi arıyorlar, isterseler geçiyorsunuz… isterseler geçmiyorsunuz... Eve geri giderken kontrol noktası gidemezsin diyor. Gidemezsin… 10 yaşında 15 yaşında gençsiniz gece orada kalacaksınız. Gençsiniz… Siz olsanız ne yapardınız? Bakıyorsunuz bir gün evinize askerler gelmiş; “Burası bizim, boşaltın!” diyorlar. Eşyanızı bile almanıza izin vermeden evinizi boşaltıyorlar. Ne yaparsınız? Her gün başınıza yüzlerce ton ağırlığında bomba yağıyor ama dünya susmuş hiç kimse bir şey yapmıyor ne yaparsınız?”

Mazlumun Yanında Durmak! Zalimin Karşısında Olmak!

“Gazze denen bir yer var. -Aşağı yukarı Rize kadar- Buranın Mısır’a açılan bir kapısı var, kapalı. Denizden İsrail gemileri sizin denize açılmanıza izin vermiyor, kapalı. Karadan her elli metrede yüz metrede bir tanklar çevirmiş sizi istedikleri zaman bombalıyorlar ne yaparsınız? Biz orada yaşarsak ne yaparız gençler, nasıl davranırız? Filistin’de kardeşlerimiz yıllardır böyle yaşıyor. İşte, Mavi Marmara Gemisi bizim şiarımız olması gereken mazlumun yanında durmak ve zalimin karşısında olmak için yola çıktık. Yükü insanlık hedefi özgürlüktü ama izin vermediler… 10 arkadaşımızı, abimizi şehit ettiler. Birçok kardeşimiz yaralandı ve gemi yerine ulaşamadı. Şükürler olsun kardeşlerimiz bizim adımıza orada direniyor. Biz Allah’ın rızasını kazanmak için yaşıyoruz. Allah’ın rızasını kazanmakta ancak mazlumun yanında olmakla olur.”

“Bize Ancak Destek Olmak Düşer”

“Değerli kardeşlerim; Filistin toprak sahibi ile işgalcisinin savaş alanıdır. Çatışmaların, tuzakların, baskıların, yıkımların ve hayatın, yan yana geldiği mekan, gönüllerin ve ümmetin kanayan yarası, bitti denilince dirilen, dirildikçe boy boy gelişen işgalcilerin kalbine korku salan bir direniş yaşıyor Filistin… Bize ancak destek olmak düşer.“ dedi.

Konuşmasının ardından programın anlamına yakışır bir şiir okuyan Yılmaztürk, “Rabbim lütfuyla batmayan güneşin doğuşuna inşallah hepimizi şahit olarak yaşamayı nasip etsin.” Diyerek, katılan herkese teşekkür etmesi ile sözlerine son verdi.

Artvin Genç İHH Hanım Başkanı Tansu Kara Kantar, programa katılan herkese teşekkürlerini sunduktan sonra Artvin’de çalışmalarına başlayan Genç İHH Ekibi olarak çok kısa sürede büyüme sağladıklarını ve Gönüllülük esaslı bu yolculuklarında toplamda 350 gence ulaştıklarını belirtti.

Gençler Tarafından Çok Fazla İlgi Görüyorlar

Haftalık kitap okuma etkinliği, makale, kitap, film analizleri, kişisel gelişim kursları, mesleki gelişim kursları, temel ilk yardım ve arama kurtarma kursları ve bunların yanında aylık olan Türk Kahvesi buluşması, doğa yürüyüşleri, piknik alanlarında çöp toplama, sokak hayvanlarına mama ve su dağıtımı gibi faaliyetlerle gençler tarafından çok fazla ilgi gördüklerini sözlerine ekledi.

Faaliyetlerin yanı sıra: “Kendi harçlıklarını bölüşerek “Yetim Gülerse Dünya Güler” bilinciyle yetim kardeşlerimize bayramlık alıp, üzerindeki gülümsemeye vesile olduk. Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi aileler ve öğrenci kardeşlerimize kumanya yardımında bulunduk. Öğrenci yurtlarında kalan kardeşlerimizle aylık buluşmalar düzenleyerek aile ve ev ortamı özlemlerini hep beraber gidermeye çalıştık. Harfler ve kuşaklar ile biz gençleri bölmeye çalışanlara inat bu vatan toprağının her karışına hiç tereddüt etmeden canını ortaya koyacak gençleriz biz! Aynı şekilde dünyadaki tüm mazlum coğrafyalarda yaşayan kardeşlerimizin, ümmetin, yetimlerin, savaş ve doğal afet mağduru olan her milletin yanında olup yaralarını sarmayı kendini hedef almış gençleriz biz!” dedi.

“İyilik Yolunun Yolcularıyız…”

Tansu Kantar, “Kısacası yeni nesil gençlerinin ideolojisinin gezmek ve eğlenceden ibaret olduğu söylemlerini bizler Genç İHH Artvin Gönüllüleri olarak, davranışlarımız ve faaliyetlerimizle yıkarak; iman, irfan, bilgiyle donanmış, karakterli, ahlaklı, vatanına ve milletine sahip çıkan “İyilik Yolunun Yolcularıyız…” diyerek kendimizi geliştirmeye devam edeceğimizi iyiliklerimizle kalpleri ısıtacağımızı vurgulamak istiyorum. Ayrıca programın bütün organizasyonu tek başına üstlenen Artvin Genç İHH Gönüllüsü kardeşlerime sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Gençlerimize kocaman bir alkış istiyorum!” ifadelerini kullandı.

Kantar, sözlerini sonlandırırken; programa katılan gençlere, davetlilere, salonun tahsisi için yardımcı olan Rektörlüğe teşekkürlerini sundu.

Dernek Başkanı Yılmaztürk ve Hanım Başkanı Kantar’ın konuşmalarının ardından, Konuşmacı Recep Göker bilgilendirme yapmak için “Mavi Marmara Nedir?”, “Nereye, ne için gidiyordu?” sorularına yanıt verdikten sonra ‘olay anında yaşadıklarını’, ‘beraber yola çıktığı arkadaşlarının vurulma anını’ ve ‘gemide yaşananları’ anlatması ile davetliler salonda duygusal anlar yaşadı.

Programın sonunda Latif Yılmaztürk, konuşmacılara Artvin Yöresel Ürünlerinden oluşan hediyeleri takdim etti.

Mavi Marmara Şehitlerini Anma Günü Programı konukların ve davetlilerin hatıra fotoğrafı çekinmeleri ile sona erdi.

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu