Kentin LGS Başarıları Artmaya Devam Ediyor

Vali Yılmaz Doruk, bu yıl düzenlenen LGS sınavında sıralamada %1'lik dilime giren 12 öğrenciyi ve ailelerini kabul etti.

ARTVİN 06.07.2022, 11:32
15
Kentin LGS Başarıları Artmaya Devam Ediyor

Vali Yılmaz Doruk, bu yıl düzenlenen LGS sınavında sıralamada %1'lik dilime giren 12 öğrenciyi ve ailelerini kabul etti.


Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran 2022 tarihinde yapılan "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" sonuçlarına göre kentin sınav sonuçlarının açıklandığı ve Türkiye genelinde %1'lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin ödüllendirildiği tören Artvin Valisi Yılmaz Doruk'un kabullerinde yapıldı.

Çoruh Toplantı Salonunda yapılan kabulde Artvin’in bir eğitim kenti olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü belirten Artvin Valisi Yılmaz Doruk, törende yapmış olduğu konuşmada kentin başarısının devamı ve yükseltilmesinde katkılarından dolayı öğrenci, veli, öğretmen ve idarecilere teşekkürlerini belirtti.

Vali Doruk: “LGS’de başarılı olan siz kıymetli öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılarınızın bundan sonraki eğitim hayatınızda da devam etmesini diliyorum. Bu vesileyle öğrencilerimizin sınava hazırlanmasında büyük emeği bulunan öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine de teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doruk, başarılı öğrencilere “Teşekkür Belgesi” ile çeşitli hediyeler verdi.

Yeni Bir Başarıya İmza Atıldı

Törende LGS sonuçları hakkında sunum gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2022 LGS Merkezi Sınav sonuçlarına göre 40,04 olan Türkiye geneli ortalama doğru sayısının Artvin'de 44,22 ile Türkiye ortalamasının 4,18 doğru üzerinde olduğunu ve ilde en yüksek doğru ortalamasına ulaşıldığını ifade etti. 2020 yılında Türkiye ortalamasının 4,52 puan üzerinde olan ortalamanın 2021 yılında ise Türkiye ortalamasının 21, 802 puan üzerinde olduğu, 2022 de ise LGS Türkiye puan ortalaması 285,880 iken ilin ortalama puanının 311,040 olarak Türkiye ortalamasının 25,160 üzerinde gerçekleşmesiyle yeni bir başarıya imza atıldığını ifade etti.


Artvin'de %1'lik başarı dilimine giren öğrenci sayısının 2022 yılında 12 olduğunu belirten Acar, %15’lik dilime giren öğrenci sayısının 258 olduğunu ve oransal olarak en çok artışın bu yıl gerçekleştiğini ifade etti.

Acar yapmış olduğu konuşmada "Sayın Valimizin himayelerinde yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimizin başarısını arttırmak için yoğun çaba sergiliyoruz. Eğitim kenti Artvin'e yakışan bu başarıda emeği geçen öğretmen, yönetici, öğrenci ve velilerimize çok teşekkür ederim." dedi.

İlde LGS’de %1’lik dilime girerek ödül alan öğrenciler ve okulları:
1.Şehit Erol İnce Ortaokulu-Talha Aydin
2.Arhavi Atatürk Ortaokulu Ahmet Kerim Bıyıklı
3.Gazi Ortaokulu- Bünyamin Yazıcı
4.Şehit Erol İnce İHO- Zümra Nur Aydın
5.Arhavi Atatürk Ortaokulu-Umut Altun
6.Gazi Ortaokulu-Onur Uçar
7.Gazi Ortaokulu-Zeynep Bürlükkara
8.Gazi Ortaokulu-Erdem Uzun
9.Ardanuç Cumhuriyet Ortaokulu-Sena Özkan
10.Arhavi Atatürk Ortaokulu-Elif Okur
11.Yenimahalle Ortaokulu-Özgür Kalın
12.Yavuz Selim Ortaokulu-Mehmet Levent Halıcıoğlu

Yorumlar (0)
23°
açık