banner2

banner10

banner1

banner11

İl Milli Eğitim Müdürü Yerel Basın ile Toplantı Yaptı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar başkanlığında, 30. 03. 2022 Çarşamba günü saat 09.00’da Öğretmenevi’ nde, yerel basın mensupları ile toplantı organizasyonu gerçekleştirildi.

ARTVİN 30.03.2022, 14:55 30.03.2022, 17:06
20
İl Milli Eğitim Müdürü Yerel Basın ile Toplantı Yaptı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar başkanlığında, 30. 03. 2022 Çarşamba günü saat 09.00’da Öğretmenevi’ nde, yerel basın mensupları ile toplantı organizasyonu gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar toplantı öncesi kahvaltı ikramında bulundu. Ardından kamuoyunun bilgilendirilmesi adına Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti.

“Kütüphanelerimiz Kitap Dolsun Okuyan Bilge Olsun”

Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde yürütülen projeler kapsamında Artvin’de yapılan çalışmaları değerlendiren Acar, kütüphanelerdeki kitap sayısının 157.000’den 209.000’e yükseldiğini bu yılın sonunda hedeflerinin kitap sayısını 400.000’e yükseltmek olduğunu ifade etti. Bu sayıya ulaşmak için Milli Eğitim Müdürlüğünce “Kütüphanelerimiz Kitap Dolsun Okuyan Bilge Olsun” sloganı ile başlatılan kitap kampanyasını yerel basın ile paylaştı.

Kampanya kapsamında velilerin ve kitap bağışı yapmak isteyen herkesin kendilerine en yakın okula bağışta bulunabileceğini belirten Acar, kitapların İl Müdürlüğü üzerinden de okullara gönderilebileceğini sözlerine ekledi.

Artvin’in mesleki eğitim, okul öncesi eğitim, Temel Eğitimde 10.000 Okul ve Çevre Dostu 1.000 Okul Projeleri kapsamında yaptığı çalışmalara da değinen Acar; Artvin’de inşaatına başlanan eğitim kurumları ve BİLGE Projesi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Acar, basın toplantısında şöyle konuştu,

“İlimizin değerli basın mensupları kıymetli çalışma arkadaşları öncelikle nezaketiniz için teşekkür ederim. Davetimizi kabul ederek basın toplantısına katıldınız. Geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımız ülkemizin, ilimizin onlara bir gelecek verip yarınlara daha donanımlı hazırlamak için hep birlikte yoğun çaba harcıyoruz.

Bu nedenle bugün sizlerle bir araya gelip ilimizdeki aktive konuları konuşalım; sizleri bilgilendirelim, sizlerin sayesinde daha güzel eğitimdeki güncel konularımızı kamuoyuna paylaşalım istedik. Bu nedenle sizlere çok teşekkür ediyorum.

Artvin’de Her Okulumuzda Artık Kütüphanemiz Var!

Kıymetli basın mensupları; bakanlığımızın da gündeminde olan ve bizim de Artvin olarak öncelik verdiğimiz bir konu var. Onu sizlerle paylaşmak istiyorum… Bir öğretmen, bir yönetici, bir Türk insanı olarak ifade etmem gerekiyor ki artık bakanlığımızın yaptığı son çalışmalarla ülkemizin hiçbir noktasında hiçbir okulumuz kütüphanesiz değil! Tabii, normalde buralarda kütüphane vardı. Ancak çok az da olsa kütüphanemiz eksik donanımlıydı.

Bakanlığımızın başlattığı kampanya ile ülkemizdeki tüm okullarda artık kütüphane bulunuyor. İlimizde de sayısı az olsa da birkaç kütüphanesiz okulumuz bulunuyordu. Biz donanımı yetersiz okullarımızı da birleştirerek en son 104 okulumuza yeni kütüphane uyguladık. Aralık ayı itibariyle bitirdik. İlimiz tüm okullarımızda öğrencilerimizin her türlü okuma ihtiyacına cevap verecek sağlıklı güzel ortamlarda okulumuzun en kaliteli yaşam merkezi yapmayı hedefliyoruz. Artvin’de her okulumuzda artık kütüphanemiz var!

Okullarımızdaki Kitap Sayısını İki Katından Fazlaya Çıkarmayı Hedefliyoruz

Sizleri buraya davet etmemde paylaşımda bulunacağımız konunun da esas unsuru ise ikinci aşamada bu kütüphanelerdeki kitap sayılarını artırmak istiyoruz. Bunu Artvin’de daha önce yaptık.

Pandeminin en yoğun döneminde eğitimlerine erişebilmek için ‘Tablet Kampanyası’ başlattık. Sizler buradaydınız yine…sağ olun. Büyük bir destek gördük. Bakanlığımızdan gelen ve bizim “Tabletim Ben de” kampanyasıyla birlikte Artvin’de yaklaşık %12 öğrencimize tablet dağıttık. Biz de bakanlığımızın ödenek göstermesi ile okullarımıza sürekli kitap alıyoruz. Tabii, bunun manevi boyutu da var... Duygu birlikteliği, amaç birlikteliği sağlanması açısından velilerimizin de desteği ile Artvin de ki okullarımızdaki kitap sayısını iki katından fazlaya çıkarmayı hedefliyoruz.

Mevcut Kitap Sayımızı 400.000’e Çıkarmayı Hedefliyoruz

Ocak ayı itibariyle bu kampanyaya başladığımızda, Artvin’deki tüm okullarımızda toplam 157.000 kitabımız vardı. Şimdi başlattığımız çalışma ile -en son güncel bilgilere baktığımızda- 209.000 kitabımız var. 50.000 civarında kitap artışı görüldü. Hedefimiz çok yüksek! Bu yılın sonuna kadar okullarımızdaki kütüphanelerde mevcut kitap sayımızı 400.000’e çıkarmayı hedefliyoruz.

157.000’den aldığımız kitap sayısını 400.000’e inşallah çıkaracağız. Şu anda 210.000 civarındayız. Orada da temel parolamız şu; 25.000 civarında kıymetli yavrularımız okullarımızda eğitim görüyorlar. Her öğrencimize okulunda aktüel okuyabileceği 20 kitap hedefliyoruz.

Bu kampanyadan sizlerin aracılığıyla tüm velilerimizden ve eğitime taraf herkesten -Artvin’in en güçlü yönü o zaten…- yaptığımız her çalışmada kamuoyunun velilerimizin büyük desteğini alıyoruz.

Kütüphanelerimiz Kitap Dolsun Okuyan Bilge Olsun!..

Bilge projemiz; başarıyı artırmak amaçlı çalıştığımız bir projedir. Bu projemizin en önemli alt projesi “Okuyan Artvin” projemizdir. İstiyoruz ki ilimizde eğitimini sürdüren her öğrencimiz okuma alışkanlığını kazanarak okumayı temel davranışı haline getirsin.

Okuyan Artvin projemizin altında kitap kampanyası başlatıyoruz.

Kütüphanelerimiz kitap dolsun okuyan bilge olsun!..

Bilge hem bizim projemizin ismi hem de insana en yakışan vasıflardan birisidir. Bugünden itibaren velilerimiz, bağışçılarımız -Artvin’den il dışından çok izleyicimiz oluyor-; hemşerilerimiz kampanyalara çok büyük destekler sunuyorlar. Bağışta bulunacakları kitapları bulundukları en yakın okula verebilirler veya bize ulaştırabilirler. Bizler çocuklarımızın seviyesine göre ayıracağımız kitapları ilgili okullarımıza gönderebiliriz.

Her Öğrencimize En Az 20 Kitap Oluncaya Kadar Kampanyamıza Devam Edeceğiz!

Tekrar söylüyorum her okulda bir öğrencimize en az 20 kitap oluncaya kadar kampanyamıza devam edeceğiz. Okuyan Artvin kitap kampanyası ile Kütüphanelerimiz Kitap Dolsun Okuyan Bilge Olsun!

Artvin de ki her çocuğumuz inşallah bilge olur… Hepimize yakışan başarı çıtalarını yukarı çıkartır; bilge olan insandaki vasıfları birey olarak taşıyarak toplum yaşamımıza katkı sunar.”

Program sonrasında basın mensuplarının soruları cevaplayan Acar, hatıra fotoğrafı çektirerek toplantıyı sonlandırdı.

Yorumlar (0)
13°
açık