banner2

banner10

banner1

banner11

Eğitim-Bir-Sen 30. Yıl Vefa Etkinliği Düzenledi

Eğitim Bir Sen Artvin Şubesi, Eğitim Bir Sen’in kuruluşunun 30.yıl dönümü olan 14 Şubat 2022 Pazartesi günü Artvin Öğretmenevi’ nde vefa programı düzenledi.

ARTVİN 15.02.2022, 20:51 18.02.2022, 16:41
72
Eğitim-Bir-Sen 30. Yıl Vefa Etkinliği Düzenledi

Eğitim Bir Sen Artvin Şubesi, Eğitim Bir Sen’in kuruluşunun 30.yıl dönümü olan 14 Şubat 2022 Pazartesi günü Artvin Öğretmenevi’ nde vefa programı düzenledi.

Programa sendikanın kuruluşundan bugüne şube yönetiminde görev alanlar, İlçe başkanlığı yapanlar ve Kurucu Üyeler katıldı.

Program Hopa İmam Hatip Lisesi Müdürü Lokman Seyis’in Kuran-i Kerim tilavetiyle başladı. Başkan Yardımcısı İslam Okur’un açılış konuşmasından sonra Eğitim-Bir-Sen 30.yıl vefa filmi izlendi. Sonrasında bir konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen İl Başkanı İbrahim İnce yaptığı konuşmada: “28 Şubat zulmünün üzerimize kara bulutlar gibi çöktüğü Şubat soğuğunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir dönemde bir duruş ortaya koyan sendikamızın çok kıymetli öncüleri, sendikamızı bugünlere taşıyan fedakâr cefakar ve emektar kardeşlerim hepinizi saygı sevgi muhabbetle selamlıyor yürekten kucaklıyorum.

Başta, “Bir adım atarsak kafes kırılır, Belki birden erir zincirlerimiz.” diyerek 14 Şubat 1992’de sendikamızı kuran Kurucu Genel Başkanımız Güzel İnsan Mütefekkir Şair ve Yazar Mehmet Akif İnan olmak üzere bugüne kadar sendikamıza emek veren ömür veren ve ahirete irtihal edenleri rahmetle ve minnetle yad ediyor hayatta olanlara en kalbi şükranlarımı sunup sağlık afiyet diliyorum.

14 Şubat 1992 tarihinde, büyük bir umut, yepyeni bir ufukla kurulan Eğitim-Bir-Sen gelinen noktada yüz binlerle buluşmuş, Türkiye’nin ve ilimizin en büyük sendikasıdır. Kökleri medeniyetimizin derinliklerine uzanan, dalları insanlığı kucaklayan, gölgesinde mazlumların barındığı hareketimiz 30 yaşına girmiş bulunmaktadır.

Bu 30 yılın her anında emeğiniz, alın ve akıl teriniz var. Bu öyle bir hikâye ki, içinde hak ve adalet arayışının zorlu yolu, haksızlığa karşı çıkmanın onuru; millete, ümmete, insanlığa hizmet etmenin huzuru, örgütlü güçle kazanım üretmenin gururu var. Bu hikâye, bütün anlarını, heyecanlarını, varını yoğunu, emek, ekmek ve adalet mücadelesine zimmetleyen yüreklerin öyküsüdür. Soylu mücadelemizin 30 yılının her anında, çağı kurtarma derdinde olan fedakâr yüreklerin, vefakâr ve cefakâr yiğitlerin emeği ve alın teri vardır. Bu davayı öksüz bırakmayanlara, zor zamanda öne atılanlara, mücadeleyi omuzlayanlara, safları sık tutanlara; hak, emek, adalet mücadelesine baş koyanlara selam olsun.

Bugün geldiğimiz bu noktada bu başarının arkasında davamıza, dava arkadaşlığımıza vefada ortaklık var. Sendikacılığın yönünü ve yöntemini değiştiren bu başarının arkasında, adanmışlıkta ve cefada ortaklık var. İdeolojik eğitim sistemine itirazlarımızın karşılık bulmasına, milletin vesayetten kurtulmasına yol açan sendikacılığımızın arkasında gayrette, azimde ortaklık var. Tek tip vatandaş üreten eğitim felsefesine set çekmemizde, eğitim hakkının turnikelerden kurtarılmasında, alın terinde, ödenen bedelde ortaklık var. 30 yıllık tarihimiz, vesayet odaklarına, bürokratik oligarşiye, terör örgütlerine karşı milleti, millet iradesini savunma tarihidir. 28 Şubat zemherisinde, 27 Nisan e-muhtırasında, 6-8 Ekim tezgâhında, 17-25 Aralık kumpasında, 15 Temmuz işgal girişiminde onurumuzla, gururumuzla, mücadelemizle alanlarda biz vardık.

Değerli Dostlar,

Bizi biz yapan değerleri çelik çekirdek belleyerek değerlerimizin ihyası ve geleceğin inşası için çalışmaya devam ediyoruz. Bunun içindir ki, birlerle başlayan yolculuğumuz bugün yerküre ölçeğinde yankılanıyor. Biz diyoruz ki, bizim mayamız vefa ile yoğrulmuştur. Biz vefa medeniyetiyiz. Medeniyet coğrafyamıza vefa, tarihe vefa, insanlığa vefa, küresel zulme direnen yiğitlere, direnişe vefa gösteriyoruz. Tarihimize, alın terimize, yol yürüdüklerimize, mirasa ve mirası devraldıklarımıza vefa gösteriyoruz. Dünden bugüne, bugünden yarına bu kutlu mücadeleyi omuzlayanlara vefa gösteriyoruz. Düne dair vefanın unutmamak, güne dair vefanın birlikte yol almak, yarına dair vefanın refaha, barışa ve adalete dair ortaklıklar kurmak olduğuna inanıyoruz. Bu anlayıştan hareketle Eğitim-Bir-Sen, din, dil, renk, cinsiyet ayırt etmeyen bütün insanlar için adalet isteyen, zulme karşı dayanışmayı öneren bir mefkûre üzerinde yükselmiştir. Bugüne kadar, korkmadan ve korkutmadan, kimseyi ötekileştirmeden; sataşma, çatışma ve kamplaşma yerine emek için müzakere, mücadele ve pazarlığı tercih ederek yol aldık, almaya da devam ediyoruz.

Çok kıymetli yol arkadaşlarım katılımlarınız ve de bugüne kadar sendikamıza olan katkılarınızdan dolayı her birinize bir kez daha teşekkür ediyor hayırlı akşamlar diliyorum.” Dedi.

Daha sonra katılımcıların sendikal anılarını anlattığı program Artvin İmam Hatip Lisesi Müdürü İbrahim Tabak in yaptığı dua ile sona erdi.

Yorumlar (0)
11°
kapalı