banner2

banner10

banner21

banner1

banner11

banner20

E-Konferans Başladı

Türkiye'de bir ilk olarak Artvin Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından E- Kongre yönetimi ile gerçekleştirilen "Eğitimde Yeni Normlar: Uluslararası Kovid-19 Kongresi'nin" açılış konuşmacısı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu.

ARTVİN 24.06.2020, 16:58
101
E-Konferans Başladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk "Bir başarı hikayesine milletçe imza atmak istiyoruz"


- "Bütün bu çalışmaları dikkate aldığımızda dünya ülkelerini de günlük olarak izleyerek neyi nasıl yaptığımızı tekrar tekrar gözden geçiriyoruz ve eğitime ara vermeyi asla düşünmüyoruz ki önümüzdeki süreç yani yaz aylarında da 2 ay boyunca yaklaşık olarak eğitim öğretimin EBA televizyonu ve EBA internet altyapısından devam etmesi noktasında çok büyük bir içerik hazırladık"
- "Bu arada uzaktan eğitimde ortaya çıkan bu başarının ötesinde meslek liselerimizde yaptığımız çalışmalarla da dünyada gerçekten öne çıktık ve kurduğumuz AR-GE merkezleriyle birçok faaliyet yaptık"
ARTVİN (AA) - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bütün bu çalışmaları dikkate aldığımızda dünya ülkelerini de günlük olarak izleyerek neyi nasıl yaptığımızı tekrar tekrar gözden geçiriyoruz ve eğitime ara vermeyi asla düşünmüyoruz ki önümüzdeki süreç yani yaz aylarında da 2 ay boyunca yaklaşık olarak eğitim öğretimin EBA televizyonu ve EBA internet altyapısından devam etmesi noktasında çok büyük bir içerik hazırladık." dedi.

Bakan Selçuk, zoom programı üzerinden katıldığı Artvin'de "Eğitimde Yeni Normlar: Uluslararası Kovid-19 Kongresi"nde yaptığı konuşmada, kongrede emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu konunun daha da derinleştirilerek ilerletilmesi hususunu da çok önemsediğini dile getiren Selçuk, "İnşallah buradan ortaya çıkacak neticelerle de yeni birtakım projelere imza atma fırsatı bulabiliriz." ifadesini kullandı.

Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok hızlı hareket etmeye çalıştıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çünkü acil ve önemli bir durum söz konusuydu. O yüzden de salgınla mücadele konusunda eğitim çerçevesinde neler yapılabilir bunu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirip uluslararası gelişmelere bakıp dünya standartlarında bir çalışmayı nasıl gerçekleştirebiliriz diye kafa yorduk ekip arkadaşlarımızla beraber. Elbette bu tür konular bir bakanlığın kendi içerisinde çözebileceği tekil konular değil, o yüzden de diğer bakanlıklarımızla birlikte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürekli bir istişarede bulunduk ve yaptığımız görüş alışverişleri neticesinde Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda anlık olarak isabetli kararlar almaya gayret ettik ve geriye dönüp baktığımızda da fark ediyoruz ki aldığımız tedbirler meselenin çok daha büyümesini önledi ve bu anlamda da ortaya çıkacak sorunların daralmasını sağladı. Eğer bu tedbirler alınmasaydı o durum neticesinde görebileceğimiz problemlerin ne kadar büyük olduğu, ne kadar büyük facialara yol açabileceği daha net anlaşılabilirdi, Allah esirgesin ama bu tedbirleri aldığımız için bu kontrollü süreç başarılı bir şekilde devam ediyor."

Bu meselenin topyekun bir mücadeleyi gerektirdiğine dikkati çeken Selçuk, "O yüzden de sürekli olarak diğer kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişine halen de devam ediyoruz ve şeffaf bir şekilde bütün vatandaşlarımıza hangi hadisenin ne şekilde cereyan ettiğini ve ortaya nasıl bir durum çıktığını ve gelecek senaryolarda neler olduğunu da paylaşmaya gayret ediyoruz." diye konuştu.

- "1 milyondan fazla öğretmenimiz bizim gücümüzdür"

Selçuk, elbette kolay bir durum olmadığını, bazı sorunlar da yaşadıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"Ama düşündüğümüzde birçok Avrupa ülkesinden nüfusundan daha fazla bir öğrenciyi barındırıyoruz, Allah'a şükür bu bizim gücümüzdür. 1 milyondan fazla öğretmenimiz bizim gücümüzdür ve bu süreçte gerek Vefa gruplarında olsun gerek okullarındaki çalışmalar gerek evlere yönelik olarak bütün çocuklarımıza erişme, bütün velilerimize ulaşma noktasında öğretmen arkadaşlarımız, okul müdürlerimiz, il ve ilçe yöneticilerimiz inanılmaz bir gayretin içerisine girdiler ve sonuçta da memnuniyet verici bir tablo ile karşı karşıya kaldık ve LGS sınavında da dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde göremediğimiz ayrıntıda bir sınavı da sağlıkla sıhhatle Allah'a şükür gerçekleştirdik."

Bütün bu çalışmaları dikkate aldıklarında dünya ülkelerini de günlük olarak izleyerek neyi nasıl yaptıklarını tekrar tekrar gözden geçirdiklerine işaret eden Selçuk, "Eğitime ara vermeyi asla düşünmüyoruz ki önümüzdeki süreç yani yaz aylarında da 2 ay boyunca yaklaşık olarak eğitim öğretimin EBA televizyonu ve EBA internet altyapısından devam etmesi noktasında çok büyük bir içerik hazırladık. Gerçekten dünyada örneği olmayacak şekilde isteyen her çocuğumuz için her türlü imkanı oraya koyup sadece akademik konular değil, sosyal duygusal konular, kültürel konular, milli manevi konular, değerlerle ilgili konular, beceriler, hobiler gibi birçok konuda içerikler de hazırlamış olduk. Bunları da inşallah sunuyoruz." dedi.

Meslek liselerine yönelik de değerlendirmede bulunan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu arada uzaktan eğitimde ortaya çıkan bu başarının ötesinde meslek liselerimizde yaptığımız çalışmalarla da dünyada gerçekten öne çıktık ve kurduğumuz AR-GE merkezleriyle birçok faaliyet yaptık. İzole, numune alma ünitesi, koruyucu maskeler, dezenfektanlar, maske üreten makinelerin üretimi, yüksek teknoloji ve yazılım isteyen solunum cihazları üretimi gibi birçok cihaz ve malzemeyi, meslek liselerimiz çok rahatlıkla ürettiler ve meslek liselerinin önemini de milletçe bir kez daha anlamış olduk."

Bu anlamda Artvin'de meslek liselerine desteğin de artarak süreceğine inandığını belirten Selçuk, "Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm il ve ilçe yöneticilerimiz, velilerimiz ve çocuklarımıza yönelik olarak meslek liselerinin öne çıkarılması noktasında birtakım faaliyetleri de eminim yapacaklardır." ifadesini kullandı.

- "Geleceğe dönük perspektifleri de ele aldık"

Bakan Selçuk, Milli Eğitim camiası olarak bu süreçte geleceğe dönük perspektifleri de ele aldıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Yani okullar açıldığında hangi önlemler alınacak, hangi yaşta, hangi sınıf seviyesinde, hangi uyum çalışmaları gerçekleştirilecek, telafinin muhtevası ne olacak ve bu telafi yıl boyu nasıl devam edecek? Destekleme yetiştirme kurslarının yapısal olarak dönüştürülmesi nasıl sağlanacak? Öğretmen eğitimi konusunda yaz ayları dahil olmak iki ay boyunca neler planladık? Bütün bunları çok ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaşma imkanımız oldu ve daha da ileri çalışmalar yapacağız. İnşallah bu ileri çalışmalar neticesinde de dünyada salgın döneminde eğitim çalışmalarına ilişkin yapılan faaliyetler anlamında bir başarı hikayesine milletçe imza atmak istiyoruz."

Bunu da uluslararası toplantılarda paylaştıklarını aktaran Selçuk, "Çok farklı ülkelerin temsilcilerine 'Türkiye bu işi nasıl yaptı, ne kadar hızlı yaptı, nasıl başardı?', bunu çeşitli platformlarda da anlatma imkanımız oluyor. Ben böyle bir çalışmanın dünyadaki ülkelerde de yapılmasını ve onlarla da alışverişlerin başlamasını ve çok daha büyük bir perspektif içerisinde Talim Terbiye Kurulunun eğitim şurası noktasında benzer bir konuda yapacağı çalışmaya da öncülük etmesini temenni ediyorum ve emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

- "Çocukların kafasında oluşan sorulara cevap bulacağız"

Artvin Valisi Yılmaz Doruk ise Türkiye'nin Kovid-19 sürecinde virüsün yayılmasını önlemek için aldığı önlemler sayesinde salgından en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını söyledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen e-kongrede Kovid-19 döneminde eğitim hayatının durumuna ilişkin değerlendirmeler yapılacağını ifade eden Doruk, "Diğer taraftan da süreçle birlikte uygulamaya konulan eğitim-öğretim modelinin gelişimine katkı sağlanacağına inanıyorum." diye konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki de kongrede, yurt içi ve dışından eğitimle ilgili önemli isimlerin konuşmacı olarak yer alacağını kaydetti. Tilki, kongrede salgının eğitimi nasıl etkilediği, dijital eğitim sürecine eğitimcilerin nasıl katkı sağlayabileceği, dijital eğitim sürecinde eğitimci-öğrenci iletişiminin nasıl olması gerektiği, eğitimcilerin bu süreçten nasıl etkilendiği, Kovid-19'un eğitim üzerindeki olumlu ve olumsuz sonuçlarının neler olabileceği gibi farklı sorulara cevap aranacağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, 3 gün sürecek kongreye Türkiye'den 10, yabancı ülkelerden 5 konuşmacının katılacağını, bu kapsamda 38 bildiri yayımlanacağını belirtti.

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 02:48
Güneş 04:44
Öğle 12:23
İkindi 16:22
Akşam 19:53
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Aston Villa 35 30
19. Bournemouth 34 28
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 35 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 36 24