banner2

banner10

banner1

banner11

Cittaslow Şavştta Korona Virüs Seferberliği

ŞAVŞATTA KORONA VİRÜS TEDBİRLERİNİ SIKI TUTUYOR

ARTVİN 27.03.2020, 12:14 27.03.2020, 14:49
125
Cittaslow Şavştta Korona Virüs Seferberliği

Şavşat ve genelinde Korona virüs ile ilgili olarak bütün kamu kurum ve kuruluşları çok önemli tedbirler alarak işi sıkı tutuyor.
İlçe Kaymakamlığı İlçe Belediyesi, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Amirliği, Toplum Sağlık Merkezi ve Şavşat Devlet Hastanesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü diğer bütün kamu kurum ve kuruluşları Korona virüs için adeta seferber oldu.
Yapılan Korona virüs faaliyetleri çerçevesinde:
Vefa Sosyal Destek Grubu Toplantısı Yapıldı
Korona virüs tedbirleri kapsamında Vefa Sosyal Destek Grubu Toplantısı, Kaymakam Musa Göktaş Başkanlığında yapıldı.
Yeni tip Korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, sokağa çıkmaları kısıtlanan vatandaşlarımızın, her türlü ihtiyaçlarının Kaymakamlık tarafından karşılanması ve tüm kurumların koordinasyon halinde olmasını sağlamak amacıyla Kaymakam Musa Göktaş başkanlığında İlçe Gençlik Merkezinde toplantı yapıldı.
Kaymakam Musa Göktaş Başkanlığında yapılan toplantıya; Belediye Başkanı Nihat Acar, İlçe Jandarma Komutanı Ercan Subaşı, Emniyet Amiri Salim Özcan, Vefa Sosyal Destek Grubu üyeleri ve bazı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan Kaymakam Musa Göktaş İçişleri Bakanlığımızca gönderilen genelge hakkında katılımcılara bilgi verdi.
65 yaş üstü vatandaşlarımızın 112-155-156 numaralarını aradığı takdirde temel gıda ve temizlik malzemeleri başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının Kaymakamlığımız aracılığıyla karşılanacağını belirten Kaymakam Göktaş şunları söyledi: "Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid-19 salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit etmesidir.”dedi.
Kaymakam Musa Göktaş, “Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir. Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam etmektedirler. Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.” Dedi.
Göktaş, “Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı Genelgesi, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzısıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.
Anılan kararlar yürürlüğe girdikten sonra; İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak, yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için 65 yaş üstü için "Vefa Sosyal Destek Grubu" oluşturulmuştur. Vefa Destek Grubu, il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulmuştur. 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.
Gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun sağlayacaklar. Biz bu uygulamaları yakinen takip edeceğiz ve herhangi bir aksaklığa meydan vermeyeceğiz. Vefa Sosyal Destek Grubu üyeleri de aynı sorumlulukla hareket edecektir." Dedi.
KAYMAKAM MUSA GÖKTAŞ, ALINACAK TEDBİRLERLE İLGİLİ OLARAK YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMADA:
21.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge kapsamındaki; sokağa çıkması kısıtlanan/yasaklanan tek başına yaşayan ve/veya herhangi bir yakını olmayan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın zorunlu/temel ihtiyaçları EGM, JGK, Yerel Yönetimler aracılığı ile veya ihtiyaç duyulması halinde sivil toplum görevlilerinin desteği/aracılığı ile karşılanacaktır.Kapsam dahilinde olup sokağa çıkması kısıtlanan/yasaklanan vatandaşlarımız, zorunlu/temel ihtiyaçlarına yönelik taleplerini 155, 156 ve 112 numaraları üzerinden iletebileceklerdir. Aktarılan talepleri sahada uygulayacak olan EGM, JGK, Yerel Yönetimler, Din görevlileri ve Muhtarlara aktarmak için Vefa İletişim Merkezinde yeteri kadar kamu görevlisi görevlendirilmiştir.” dedi
Gçktaş, “Yukarıdaki acil durum yönetimine ilave veya destek vermek için; sorumluluk sahalarındaki başta tek başına yaşayan ihtiyaç sahipleri olmak üzere ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığa sahip vatandaşlarımızın listesi, adresleri, telefon numaraları ivedilikle tespit edilecektir. İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayan vatandaşlarımıza, ihtiyaç duyabilecekleri gıda ve temizlik malzemelerini içeren paketler oluşturularak, ödeme gücü olan vatandaşlara bedeli mukabilinde, ödeme gücü olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz olarak teslim edilebilecektir.
Ayrıca kapsam dahilinde vatandaşlar belli gruplara bölünerek, bu grupların ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir kamu görevlisi ile eşleştirmesi, bu görevli üzerinden temel ihtiyaçların karşılanması gibi ilave tedbirler alınabilecektir. İl/ilçedeki kapsam dahilinde ki vatandaş sayısı, ilçenin şartları göz önünde bulundurularak tedariğe ilişkin tedbirlerden hepsinin veya hangilerinin kullanılacağı kaymakamlığımız tarafından belirlenecektir.” Dedi.
Göktaş, “Buna ilave olarak kaymakamlığımız tarafından sorumluluk sahalarında bulunan tüm muhtarların katılımı ile elektronik iletişim grubu oluşturulmuş, bu grup üzerinden sahada yaşanan/yaşanabilecek sorunlar anlık olarak takip edilerek ivedilikle giderilecektir.İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci “Vefa Koordinasyon Grubu” tarafından yönetilecek olup, bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, STK tarafından yardım faaliyeti gerçekleştirilmeyecektir.Kapsam dahilinde ki vatandaşların talep ettikleri temel sağlık ihtiyaçları yine Vefa Koordinasyon Grubu koordinasyonunda ve ilgili sağlık birimlerince sağlanacaktır.
SİZ EVDE KALIN İHTİYAÇLARINIZI BİZ KARŞILARIZ
Alınan Tedbirler kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını evlerinde karşıladıklarını ifade eden Kaymakam Musa Göktaş yaşlılarımıza, “Siz evde kalın ihtiyaçlarınızı biz karşılarız. Devletimiz ve bizler sizlerin yanınızdayız. Yaşlılarımız engellilerimiz, kronik hastalığı olan bütün vatandaşlarımızın, Market, Eczane gibi çeşitli ihtiyaçlarını Kaymakamlığımız koordinasyonu ile oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek Grubumuz tarafından karşılanmaktadır. İlçe halkımızın tamamına sürekli sesleniyoruz zorunluluğunuz yoksa sevdikleriniz için kendiniz için evden çıkmayın şeklinde uyarılarımızı yapıyoruz. Şu ana kadar ilçemizde önemli bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Vatandaşlarımız ihtiyaç duyduklarında 112-155 ve 156 no lu hatlarımızı arayarak sıkıntılarını anlatabilirler. Ayrıca yaşlılarımızın konakladığı Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinde de çeşitli önlemlerimizi aldık.” Dedi.
BAŞKA İL VE İLÇELERDEN GELEN VATANDAŞLARA KARANTİNA
Göktaş,”Bahar aylarının gelmesi üzerine başka il ve ilçelerden ilçemize gelen vatandaşlarımıza karantina uygulanıyor. Alınan tedbirler doğrultusunda başka il ve ilçelerden gelen vatandaşlarımızı bu konuda sürekli uyarılarımızı yapıyoruz ve 14 gün süre ile evlerinden çıkmamaları ziyaretçi kabul etmemelerini duyurduk.” Dedi
SOSYAL MESAFE İÇİN ÖZEL ÖNLEMLER
İlçemizde vatandaşlarımızın sosyal mesafeleri korumaları için park bahçe market ve bütün alış-veriş merkezlerinde sosyal mesafelerin korunması içinde ilçemiz Jandarma-Polis ve Zabıta ekiplerimizle bu çalışmaları titiz bir şekilde yapıyoruz şeklinde ifade eden Kaymakam Musa Göktaş, “Herkes görevini eksiksiz yaparsa bu işin üstesinden geleceğiz. Sağlık çalışanlarımız bu konuda oldukça yoğun çalışma içerisindeler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. “dedi.
ŞAVŞAT BELEDİYESİNDEN KORONA VİRÜSÜ TEDBİRLERİ 
Bütün dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü nedeniyle Şavşat Belediyesi de çeşitli çalışmalar yaparak tedbirleri artırdı.
Alınan tedbirler çerçevesinde bütün cadde ve sokakları yıkayan Şavşat Belediyesi Ülke genelinde, İl genelinde ve İlçe genelinde alınan bütün kararları gece gündüz demeden anında vatandaşlara duyurmak için çeşitli anonslar yapıyor.
Korona virüsün yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Şavşat Belediyesi de tedbirler arttırıldı. İlçede bulunan meydanlar, cadde ve sokaklar ile vatandaşların yoğun olarak kullanıldığı kamu kurum ve kuruluşlara ait binalar ve ibadethaneler gibi alanlar, Belediye ekipleri tarafından her gün yıkanıp dezenfekte edilirken, Zabıta Müdürlüğü ekipleri de vatandaşların bilinçlendirilmesi, gibi konularda birçok faaliyet yürüterek, virüsün etkisini en aza indirmek için çalışıyor.
Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında marketleri gezerek müşteri ve çalışanları bilgilendiren Zabıta ekipleri, virüse karşı dikkat edilmesi gereken en önemli unsur olan sosyal mesafe alanını oluşturmak adına market içerisine çeşitli uygulamalar yaptı. Bu uygulamalar sayesinde müşteriler ve çalışanlar için kasa bekleme alanlarında sosyal mesafe alanı oluşturuldu. Alınan önlemler doğrultusunda bundan sonra marketler, dükkan metrekaresinin onda biri kadar müşteriyi içeri alabilecek. Zabıta ekipleri ayrıca, market içerisinde yaptığı denetimler ile de hiçbir usulsüzlüğe izin vermedi. Etiket fiyatlarını da kontrol eden zabıta ekipleri, fiyat arttırma fırsatçılığına da izin vermedi.
ACAR, “PANİK YOK TEDBİRLİ OLALIM”
Alınan tedbirlerle ilgili bir açıklama yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, “Çin’in Wuhan kentinden çıkıp bütün dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü Covit-19 ile ilgili alınan tedbirleri ve önlemleri artırdıklarını ifade etti.
Nihat Acar,” Virüsün ülkemizde yayılmasını engellemek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına Belediyemiz olarak yoğun bir çalışma yürütüyoruz. İlçemizdeki, vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek adına, üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getiriyoruz. Vatandaşlarımızdan da isteğimiz, bu riskli günlerde kişisel temizliklerine ve hijyene çok özen göstermeleri, ayrıca kalabalık ortamlardan uzak durmalarıdır. Koronavirüs, temas yoluyla insandan insana bulaşıyor. Bu nedenle teması ne kadar azaltırsak, virüsü de o kadar kolay ve çabuk yenebiliriz. Hep birlikte başarılı çalışmaları neticesinde virüsten en az etkilenen bölge olmalıyız. Vatandaşlarımız panik yapmasın ancak dikkati de elden bırakmasın. İnşallah bu illetten en kısa sürede kurtulacak ve eski sağlıklı, güzel günlerimize döneceğiz” dedi.
Belediye bünyesinde yapılan çalışma ve faaliyetlerle ilgili olarak ta çeşitli açıklamalar yapan Nihat Acar, “Korona virüsü ile ilgili mücadele konusunda belediyemiz büyük bir çalışma içerisinde oldu olmaya da devam etmektedir. İlçe genelinde Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Toplum sağlığı merkezimiz, Jandarma,  Polis ve bizim Zabıta ekiplerimiz ve belediyede bu iş için görevlendirdiğimiz personelimiz diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte oluşturduğumuz Vefa Sosyal Destek grubumuz ile birlikte yapılması gereken her şeyi bütün titizlikle yapıyoruz.” Dedi.
Belediye Başkanı Nihat Acar, “Hastalığın yayılmaması için Belediyemiz, yeni tip Korona virüs (Covid-19) tehlikesine karşı önlemler alarak belediye hizmet binasını, ek binalarını, ilçe merkezinde bulunan camileri, Kur-an kurslarının ve şadırvanların dezenfekte çalışmasını yaptı. Bunun yanında vatandaşlarımızın sosyal mesafe kuralına uymaları için bütün alıveriş yerlerini zabıta ekiplerimiz ile sık sık kontrol ettirerek halkımızın bu mesafeye uymalarını ve içeride kaç kişi olması gerekliliğini sağlıyoruz. Ayrıca market ve fırınlarımızın denetlemeleri yapılıyor hijyen koşulları açılma kapanma saatlerine uymaları konusunda uyarılarımız ve denetlemelerimiz sürekli devam ediyor. Bunun yanında işyerlerinde sürekli etiket kontrolü yaparak vatandaşın mağdur edilmesinin önüne geçiyoruz.
Koronavirüs salgını nedeniyle Perşembe günleri açılmakta olan semt pazarı ve yöresel ürünler pazarı İlçe halkımızın sağlığı açısından geçici bir süreyle açılmayacaktır. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması konusunda duyurularımızı yaparak vatandaşlarımızın birbirleri ile temaslarını azaltmayı sağladık. ilçe merkezinde cadde ve sokakların yıkanması çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İlçe merkezinde bulunan tüm çöp konteynerleri yıkanarak kireçle dezenfekte edildi. Ayrıca park ve bahçelerde ki oturakları da bu çerçevede kaldırdık.
SOSYAL YARDIMLAŞMA VE HİZMET VAKFI YAŞLILARIN İHTİYAÇLARINI VE YARDIMLARI EVLERİNE KADAR GÖTÜRÜYOR
İlçe merkezi ve köylerinde Korono Virüsü ile ilgili olarak Şavşat Kaymakamlığı tarafından alınan tedbirler çerçevesinde Şavşat Sosyal Yardımlaşma ve Hizmet Vakfı Müdürü Kandemir Dede ve Vakıf çalışanları “Şavşat Vefa Destek” paketini yaşlıların evlerine kadar ulaştırdı.
Vefa Destek paketlerini alan yaşlılar memnuniyetlerini dile getirerek; “Allah Devletimize zeval vermesin. Devletimiz ve ilçemizin yetkilileri her durumda yanımızda oluyorlar. Ülkemizin bu durumunda köylerimize mahallelerimize, evlerimize kadar gelip bizlerin ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Şu ana kadar bizlere hiçbir sıkıntı yaşatmadılar. Her durumda her anda yanımızda oluyorlar. Bütün idarecilerimizden görevlilerimizden Allah razı olsun.” Dedi.
 Nurbay Usta

Yorumlar (0)
22°
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:33
Güneş 05:58
Öğle 12:09
İkindi 15:29
Akşam 18:09
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Hatayspor 3 7
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Fenerbahçe 3 5
8. Konyaspor 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Denizlispor 2 1
20. Malatyaspor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Ankara Keçiörengücü 3 7
3. İstanbulspor 3 6
4. Samsunspor 3 5
5. Adanaspor 3 5
6. Altay 3 4
7. Akhisar Bld.Spor 3 4
8. Bandırmaspor 3 4
9. Giresunspor 3 4
10. Tuzlaspor 2 4
11. Balıkesirspor 3 3
12. Bursaspor 3 3
13. Altınordu 2 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 3 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Everton 3 9
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Leeds United 3 6
7. Tottenham 3 4
8. Chelsea 3 4
9. Newcastle 3 4
10. West Ham 3 3
11. Aston Villa 1 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Fulham 2 0
20. Sheffield United 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Villarreal 2 4
8. Getafe 2 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Sevilla 1 3
11. Levante 2 3
12. Osasuna 3 3
13. Athletic Bilbao 2 3
14. Cádiz 3 3
15. Huesca 3 2
16. Real Valladolid 3 2
17. Eibar 3 1
18. Deportivo Alaves 3 1
19. Barcelona 0 0
20. Elche 1 0