banner2

banner10

banner1

banner11

Artvin’de Bal Ormanları Ağaçlandırılıyor

Artvin'de, Orman Bölge Müdürlüğünce arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek amacıyla kurulan bal ormanları ağaçlandırılıyor.

ARTVİN 28.04.2022, 10:38
40
Artvin’de Bal Ormanları Ağaçlandırılıyor

Artvin'de, Orman Bölge Müdürlüğünce arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek amacıyla kurulan bal ormanları ağaçlandırılıyor.


Orman Genel Müdürlüğünün "Bal Ormanları Projesi" kapsamında Artvin'de bugüne kadar yaklaşık 2 bin 100 hektar alanda 13 bal ormanı kuruldu.

Kurulan bal ormanlarında verimliliği ve ağaç sayısını artırmak amacıyla yeni fidanlar dikiliyor.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar çerçevesinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Murgul Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Kokolet Vadisi Bal Ormanında 1500 kestane fidanı dikildi.
Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya beraberindeki Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Kokolet Vadisi arıcılarıyla birlikte vadideki bal ormanına kestane fidan dikimi yaptı.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ormanları tehdit eden kestane dal kanseri ile 2015 yılından itibaren biyolojik mücadele yürüterek, bal üretimini olumsuz etkileyen kestane dal kanserine karşı mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar sırasında tamamen dal kanserine yenik düşen kestane ağaçları sahadan çıkartılarak yeni fidanlar dikiliyor. Ayrıca kestane dal kanserine karşı Bölge Müdürlüğü Biyolojik Laboratuvarında üretilen Hypovirülent virüsü her yıl 500 Ha. alana verilerek kanserin yayılması önlenmektedir.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya “Kurulan bal ormanları orman köylüsünü arıcılığa ve bal üretimine teşvik ediyor. Orman köylüsü arıcılıktan kazandığı ek gelirle yaşam standardını eskiye oranlar artırarak yaşam kalitesini yükseltiyor. Biz bu yüzden bal ormanlarını çok önemsiyoruz. Bugün burada arıcılarımızla fidan diktik. Bal ormanlarımızın bakımını yapıyor, kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Mevcut bal ormanlarımızın dışında yeni bal ormanları kurmak için de çalışmalarımız devam ediyor" dedi. 

Yorumlar (0)
13°
kapalı