banner2

banner10

banner1

banner11

Artvin Devlet Hastanesi’nde “GETAT” Polikliniği Açıldı

Artvin’de bir ilk olan, Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) polikliniğinin açılışı Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından gerçekleştirildi.

ARTVİN 09.06.2022, 14:14
15
Artvin Devlet Hastanesi’nde “GETAT” Polikliniği Açıldı

Artvin’de bir ilk olan, Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) polikliniğinin açılışı Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Gürol Köroğlu, Başhekim Opr. Dr. Volkan Soysal, hastane çalışanları ve gazetecilerin katıldığı açılış sonrası İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gürol Köroğlu, Vali Doruk’a; Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce sertifikası olmayan ve hekim dışı insanlar tarafından yapılan kupa, akupunktur, mezoterapi, ozon gibi uygulamalarla ilgili düzenleme yapıldığını, düzenleme sonrası bu uygulamaların sadece akredite eğitim merkezinden eğitim almış hekim tarafından yapılmasının sağlandığı, böylelikle daha önce yaşanılan ve istenmeyen sonuçlara neden olan yanlış uygulamaların önüne geçildiğini aktardı.

Ayrıca GETAT uygulamaları sertifikası olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hakan Katı tarafından Akupunktur, Kupa/ Hacamat ve Fitoterapi hizmetlerinin nasıl uygulanacağı yönünde Vali Doruk’a kısa bir bilgilendirme yapıldı.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) farklı kültürlerin inanış ve teorilerine dayanarak fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, hastalıkları teşhis etme ve tedavi etme gibi sağlığın idamesi için kullanılan bilgi, beceri ve uygulamaların tamamıdır. Kişinin genel enerji, otonom ve hormonal sistemleri arasında dengenin sağlanması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için modern tıbbın yanında tamamlayıcı olarak uygulanan ve bilimsel dayanakları olan yöntemlerdir.

Hastanede hizmete başlayan GETAT polikliniği ile Artvin’de çok karşılaşılan geleneksel tıp uygulamalarının yetkisiz kişiler tarafından yapılmasının önüne geçilerek insan hayatına mal olabilecek hatalardan, istenmeyen olaylardan hastaların korunması ve güvenilir ellerde hizmet almaları hedeflenmiştir.

Hastalar rutin sağlık problemlerinde hastaneye başvurdukları gibi GETAT uygulamaları için de ilgili polikliniğe başvurup muayene olabileceklerdir.

Hastanede yapılmakta olan GETAT Uygulamaları ile ilgili 0466 2121040 -1341 numaralı dâhili telefondan bilgi ve randevu alınabilir.

GETAT uygulamaları ücretli olup, Sosyal Güvenlik Kurumunca ödemesi yoktur.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu