banner2

banner10

banner1

banner11

ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA “DOKÜ KÜLTÜRÜ ÇALIŞMALARI İLE MAVİYEMİŞ (VACCİNİUM SP.) BİTKİSİNİN ÇOĞALTILMASI” PROTOKOLÜ İMZALANDI

Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Bölge Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen “Dokü Kültürü Çalışmaları ile Maviyemiş (vaccinium sp.) Bitkisinin Çoğaltılması” Protokolü 5 Ocak 2022 tarihinde Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya tarafından imzalandı.

ARTVİN 06.01.2022, 14:20
14
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ VE ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA “DOKÜ KÜLTÜRÜ ÇALIŞMALARI İLE MAVİYEMİŞ (VACCİNİUM SP.) BİTKİSİNİN ÇOĞALTILMASI” PROTOKOLÜ İMZALANDI

Uygulama çalışmaları Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülecek olan protokol kapsamında Artvin için katma değeri yüksek mavi yemiş bitkisinin çoğaltılması, üreticilere sunulması ve bu sayede fidan temini konusunda ülkenin dışa bağımlılığının kaldırılması amaçlanmaktadır.

Mavi yemiş bitkisinin yerel ölçekte üretiminin artması ile Artvin Çoruh Üniversitesinin bölgesel kalkınma hedeflerini bir adım daha öteye taşıyacaktır.

Yaşlanma karşıtı özellikleri ve sağlık açısından değerli bir tür olarak kabul edilen mavi yemiş bitkisinin işlenmiş katma değerli ürüne dönüştürülmesi yolunda imzalanan protokolün önemli katkılarının olması beklenmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, protokolün yürütülmesi ve hedeflerine ulaşılması noktasında Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezinin tüm imkânlarını seferber edeceğini bildirdi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya ise protokolün bölge için çok önemli bir adım olduğunu ve belirlenen hedeflere ulaşılması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Yorumlar (0)