banner2

banner10

banner1

banner11

Leman Sam’dan Dikkat Çeken Arhavi Paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla sokak köpeklerini toplatan Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu'nun ismini de yazan Leman Sam, sosyal medya hesabından sokak hayvanlarını toplayan belediyeleri ifşa edeceğini açıkladı ve Arhavi Belediyesi'ni hedef aldı.

ARHAVİ 11.01.2022, 11:49
22
Leman Sam’dan Dikkat Çeken Arhavi Paylaşımı

Leman Sam, "Yasalara aykırı olarak köpekleri toplatan belediyeleri ifşa edeceğim. Bugün duyduğum; Arhavi Belediyesi, CHP, Vasfi Kurdoğlu." dedi.

Öte yandan Konuyla ilgili açıklama yapan Hayvan severler,

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hasta, güçten düşmüş ve yasaklı ırklarla ilgili önlem alınması, güvenli ve sıcak bakımevleri kurması çağrısı üzerine belediyelerin sokaktaki tüm hayvanların toplaması çözüm değildir. Çıkan kanunda şu maddeler var bunu belediyeler suistimal ediyor.

Yerel yönetimler, gönüllü kuruluşlarla iş birliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlar ve eğitim çalışmaları yapar. Ayrıca yerel yönetimler, ilgili karar organının uygun görmesi halinde hayvan hastanesi kurar.”

“Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdürler.”

“Dijital kimliklendirme yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.”

STK'lar sokak hayvanları sorununun çözümü isteniyorsa etkin kısırlaştırma ve sahipli hayvanların terkinin ve üremesinin durdurulması ile çözüleceğini, belediyeler bu işe kaynak ayırması gerektiğini ve hızla kısırlaştırma yapması gerektiğini belirtiyorlar.

Bunları yapmadıkça sorunun büyüyerek artacağını, çözümün asla hayvanların barınaklara tıkılması olmadığını vurguluyorlar.

Ortada ne yeterli barınak ne de barınağa sokularak bitecek bir sorun var. Tek Sorun hayvanların ‘Kısırlaştırılmaması’ acilen belediyeler kısırlaştırma yapmalı çağrısında bulundular.

Cumhurbaşkanının talimatını suistimal eden belediyelere yönelik gerekli önlemin alınmasını talep ettiler.

Yorumlar (0)