Arhavi Belediyesi’nin, BOTAŞ’a Doğal Gaz Hakkında Yazdığı Yazı ve Cevabı

Artvin’in Arhavi ilçesine doğal gaz arzının sağlanması talep edildi. Arhavi Belediyesi, BOTAŞ’a Doğal Gaz Hattı talebi konusunda yazı yazdı. BOTAŞ’tan, Arhavi Belediyesi’ne cevap geldi. 

ARHAVİ 27.06.2022, 18:06
48
Arhavi Belediyesi’nin, BOTAŞ’a Doğal Gaz Hakkında Yazdığı Yazı ve Cevabı

Artvin’in Arhavi ilçesine doğal gaz arzının sağlanması talep edildi.


Arhavi Belediyesi, BOTAŞ’a Doğal Gaz Hattı talebi konusunda yazı yazdı. BOTAŞ’tan, Arhavi Belediyesi’ne cevap geldi. 


Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu tarafından BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne yazılan yazıda:

“Kuzeydoğu Anadolu Bölgemizde doğal gaz boru hattı Rize ilinin Ardeşen ilçesine kadar gelmiş ve kullanıma sunulmuştur. İlçemizde özellikle kış aylarında yaşanan yoğun çevre ve hava kirliliği de dikkate alındığında doğal gaz boru hattının ivedilikle ilçemize kadar bağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın yoğun taleplerine konu olan bu çalışmaların bir an önce başlatılarak ilçemizin doğal gaza kavuşturulması hususunu; Bilgilerinize arz ederim.” İfadeleri kullanıldı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Etüt ve Proje Daire Başkanlığı’ndan), Arhavi Belediye Başkanlığı’na gönderilen cevap niteliğindeki yazıda:


“İlçelere doğal gaz ulaştırılması amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin 2020/2953 sayılı Kararda değişiklik yapılmasına dair, merkez nüfusu 15.000 ve üzerindeki ilçeler ile merkez nüfusu 10.000 ve üzerinde olup Hazine ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının onayı ile bu Karar kapsamına alınması kararlaştırılan ilçelere doğal gaz ulaştırılmasına ilişkin 28/12/2021 tarihli ve 4978 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 29.12.2021 tarihli ve 31704 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Söz konusu Karar kapsamında, Artvin ili Arhavi ilçesinin de aralarında bulunduğu, 2021 yılı TÜİK verilerine göre merkez nüfusu 15.000'in üzerinde olan ve EPDK tarafından şehir besleme hattı yatırımı ihtiyacı olduğu değerlendirilen ilçelerin listesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı onayına sunulmuştur. Bakanlık onayının alınmasını müteakip bu ilçelere doğal gaz arzının sağlanmasına ilişkin yatırım planlaması yapılarak çalışmalara başlanacaktır. Bilgilerinize arz ederiz.” İfadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
28°
açık